To zadanie skłóciło dorosłych, a dziecku wystarczy 10 sekund. Jaki jest wynik?

mamadu.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: To proste równanie skłóciło internautów. Jaki jest wynik? fot. mamaDu.pl


To z pozoru banalne zadanie skłóciło internautów – podają różne odpowiedzi, a każdy jest przekonany, iż to właśnie on ma rację. Co ciekawe, uczniowie szkoły podstawowej podadzą prawidłowy wynik w chwilę. Policzysz bez kalkulatora?


Nic dziwnego, iż dzieciaki podają odpowiedź w chwilę – by rozwiązać to zadanie, potrzebna jest znajomość prawidłowej kolejności wykonywania działań. Uczniowie poznają ją już w 4, a czasem choćby 3 klasie podstawówki. Wykorzystują ją na co dzień na lekcjach matematyki. Wielu z nas, dorosłych, mogło już zapomnieć poznane w szkole zasady. Dla przypomnienia:

najpierw wykonujemy działania w nawiasach,

następnie mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej strony),

na końcu dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej strony).


Mając tę wiedzę, dasz radę obliczyć powyższe równanie?


Jak rozwiązać to równanie?


By uzyskać prawidłową odpowiedź, musimy najpierw wykonać działanie w nawiasie, a następnie dzielenie i mnożenie od lewej do prawej strony. W tym zadaniu pominięto znak mnożenia znajdujący się między 2 a nawiasem. Obliczenia powinny więc wyglądać tak:

60÷2(7+3)=?


60÷2(10)=?


30x10=300


Prawidłowy wynik to 300.

Mimo to wśród odpowiedzi, które pojawiają się pod tym zadaniem w sieci, możemy znaleźć m.in. 3, 120 czy... 51. Dwie najczęstsze to właśnie 300 (prawidłowy wynik) i 3. Odpowiedź 3 jest tak popularna, bo wiele osób zapomina, iż dzielenie i mnożenie są tak samo ważne, więc najpierw oblicza się to działanie, które jako pierwsze pojawia się w równaniu. jeżeli błędnie przyjmiemy, iż mnożenie jest ważniejsze i to od niego należy zacząć, uzyskamy wynik 3.

Spróbuj rozwiązać inne zadania tego typu:


Ile to jest 6:2(1+2)? Uczniowi wystarczy 10 sekund, ale dorośli głowią się od lat


Ile to jest 8÷2×(2+2)? Uczeń z podstawówki sobie poradzi, ale dorośli mają wątpliwości


Ile to jest 9:3(2+1)? Banalna zagadka z podstawówki, a większość dorosłych robi błąd


Idź do oryginalnego materiału