Trzy uczelnie, jeden cel. Kraków stawia na energetykę jądrową

krknews.pl 1 dzień temu

AGH, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie uruchamiają wspólny kierunek studiów dla przyszłych liderów transformacji energetycznej. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na interdyscyplinarną kadrę dla rozwijającego się sektora energetyki jądrowej.

Od semestru letniego roku akademickiego 2025/2026 w Krakowie będzie można rozpocząć naukę na unikatowym, interdyscyplinarnym kierunku magisterskim drugiego stopnia – inżynieria i zarządzanie w energetyce jądrowej. Trzy czołowe krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie połączyły siły, by wspólnie kształcić specjalistów, którzy sprostają wyzwaniom rozwijającego się sektora jądrowego w Polsce. Oficjalne porozumienie o utworzeniu kierunku podpisano 2 lipca 2025 roku.

Wspólny program kształcenia został starannie opracowany w oparciu o dwie dziedziny naukowe: inżynierię środowiska, górnictwo i energetykę oraz nauki o zarządzaniu i jakości. Odpowiedzialność za jego realizację spoczywa na trzech jednostkach: Wydziale Energetyki i Paliw AGH, Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej oraz Instytucie Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego. Koordynacją organizacyjną i administracyjną programu zajmie się Wydział Energetyki i Paliw AGH. Absolwenci nowego kierunku otrzymają wspólny dyplom trzech uczelni.

Twórcy programu podkreślają, iż decyzja o jego powołaniu wynika bezpośrednio z rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę, zdolną do projektowania, wdrażania i nadzorowania procesów technologicznych oraz inwestycyjnych związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. Jednocześnie kształcenie na nowym kierunku ma charakter odpowiedzi na strategiczne potrzeby państwa i Unii Europejskiej związane z transformacją energetyczną, dywersyfikacją źródeł energii i zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego.

– Utworzenie wspólnego kierunku inżynieria i zarządzanie w energetyce jądrowej to strategiczna inicjatywa edukacyjna, wpisująca się w założenia krajowej transformacji energetycznej i planowanego rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowych oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym sektorze wymaga przygotowania interdyscyplinarnej kadry – łączącej kompetencje techniczne z wiedzą z zakresu zarządzania projektami, procesami i bezpieczeństwem – mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata, zaznacza, iż nowy kierunek doskonale wpisuje się w cele strategiczne jego uczelni. Podkreśla, iż Politechnika już teraz kształci w zakresie energetyki i energetyki jądrowej, prowadząc zajęcia we współpracy z czołowymi europejskimi ośrodkami badawczymi. Teraz uczelnia rozszerza swoje portfolio edukacyjne o zupełnie nową, unikatową w skali kraju ofertę. W ocenie rektora Szaraty, wspólny kierunek pozwoli kształcić inżynierów z menedżerskim przygotowaniem do zarządzania procesami inwestycyjnymi w sektorze niskoemisyjnym. Absolwenci będą sprawnie poruszać się nie tylko w świecie nowoczesnych technologii, ale także w realiach współpracy z firmami, instytucjami naukowo-badawczymi oraz administracją publiczną.

Z kolei prof. Bernard Ziębicki, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zwraca uwagę na niezbędność połączenia kompetencji technicznych z wiedzą ekonomiczną i zarządczą. Według niego, takie połączenie to warunek skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii jądrowych w skali państwowej i międzynarodowej. UEK wnosi do wspólnego programu doświadczenie w zakresie kierowania projektami, finansowania inwestycji, analizy ryzyk oraz znajomości polityki i regulacji sektora energetycznego. – Wierzę, iż wspólnie stworzymy program, który wykształci liderów transformacji energetycznej – fachowców zdolnych nie tylko do pracy z zaawansowaną technologią, ale także do podejmowania racjonalnych decyzji gospodarczych i strategicznych – zaznacza prof. Ziębicki.

Studia zostaną uruchomione w trybie stacjonarnym. Pierwszy nabór planowany jest na zimę 2026 roku, a liczba miejsc została ograniczona do 40. To świadoma decyzja – uczelnie stawiają na jakość kształcenia, indywidualne podejście do studentów i możliwość zapewnienia im bezpośredniego kontaktu z doświadczoną kadrą naukową i praktykami sektora energetycznego.

Program został zaprojektowany z myślą o osobach posiadających wykształcenie techniczne lub ekonomiczne, które chcą rozwijać kompetencje nie tylko w obszarze inżynierii jądrowej, ale także zarządzania dużymi projektami infrastrukturalnymi, analiz ekonomicznych, planowania strategicznego i współpracy międzysektorowej. Absolwenci będą przygotowani do pracy zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach technologicznych, energetycznych, inżynieryjnych – krajowych i międzynarodowych.

Idź do oryginalnego materiału