Twoje dziecko chodzi na wagary? To może być niepokojący sygnał. I nie chodzi o naukę

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Shutterstock/Chubykin Arkady


Opuszcza lekcje, bo... Bo nie chce mu się uczyć. Tak zwykle myślimy o dziecku, które unika chodzenia do szkoły. Tymczasem prawda może być zupełnie inna: wagaruje, bo jest maltretowane. Niekoniecznie w szkole.
Frekwencja ucznia mówi dużo o tym, co dzieje się w jego życiu po lekcjach. Badania* wskazują, iż im więcej trudnych doświadczeń ma na swoim koncie dziecko, tym większe jest ryzyko, iż będzie wagarowało. Zgodnie z wynikami innych badań**, 28 proc. uczniów z nieusprawiedliwionymi nieobecnościami doświadczyło kilka razy w życiu zaniedbania, przemocy lub było jej świadkiem. Nie wygląda to dobrze.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Wagarują, bo są maltretowani w szkole
Diagnoza przemocy wobec dzieci 2023 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, iż przemoc rówieśnicza jest najczęstszą formą przemocy doświadczaną przez nastolatki w Polsce. 66 proc. osób w wieku 11-17 lat doświadczyło w swoim życiu przemocy rówieśniczej – prawie połowa wskazała na przemoc fizyczną, a 17 proc. padło ofiarami napaści zbiorowej. Zdecydowana większość sprawców przemocy fizycznej, jak również psychicznej oraz znęcania się, była dziećmi lub nastolatkami, których znali pokrzywdzeni, np. kolegami lub innymi uczniami ze szkoły. Wyniki badań* pokazują, iż uczniowie doświadczający przemocy w dzieciństwie częściej spotykali się z przemocą rówieśniczą w szkole, co może dodatkowo zwiększać ich absencję.
"Gdy młodzi ludzie nie czują się bezpiecznie w szkole, jedną z reakcji obronnych jest unikanie. Rzutuje to na ich dobrostan psychiczny, wyniki w nauce, jak i relacje rówieśnicze. Jest to szkodliwe tu i teraz, w rzeczywistości danego ucznia, a w dłuższej perspektywie ma wpływ na rozwój w różnych sferach życiowych" - twierdzi Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.


Wagarują, bo są maltretowani w domu
Innym powodem wagarowania może być przemoc domowa. Wyniki badań fundacji wskazują, iż 32 proc. dzieci doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony bliskich dorosłych. Jedna trzecia dzieci, które zostały przez nich uderzone, następnego dnia skarżyła się na ból, siniaki, skaleczenie lub złamanie. "Takie widoczne i odczuwalne oznaki przemocy mogą zniechęcać do udziału w szkolnych zajęciach, by nie wzbudzać zainteresowania lub komentarzy ze strony społeczności szkolnej. Zaniedbanie fizyczne, objawiające się brakiem czystych ubrań, to doświadczenie 3 proc. badanych" - czytamy w publikacji fundacji DDS.


Wagarują, bo są zaniedbane
Oddzielną formą krzywdzenia dziecka przez rodziców jest zaniedbanie emocjonalne. Nie zostawia widocznych siniaków i zadrapań, ale boli równie mocno. Na brak bliskości fizycznej i nieokazywanie uwagi skarży się niemal jedna czwarta dzieci. Brak uwagi ze strony dorosłych to dla dziecka sygnał, iż nie musi wywiązywać się z obowiązku chodzenia do szkoły. Sytuacja taka może je skłaniać do nierozważnych zachowań po to, żeby tę upragnioną uwagę uzyskać.


*Adolescent Adversity, School Attendance and Academic Achievement: School Connection and the Potential for Mitigating Risk Naomi N. Duke MD, PhD, MPH, Journal of School Health, 17.06.2020
** Evidence for a relationship between child maltreatment and absenteeism among high-school students in Sweden Johan Melander Hagborg, Kristina Berglund, Claudia Fahlke, Child Abuse and Neglect,, styczeń 2018
Gdzie szukać pomocy?
jeżeli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę [LINK: ], oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.
Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Idź do oryginalnego materiału