„Twoje zachowanie ma znaczenie ten: kto stosuje- ten kto doświadcza- o przemocy inaczej…”

skafander.info 2 tygodni temu

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu realizowane są warsztaty dla uczniów klas czwartych pt. „Twoje zachowanie ma znaczenie ten: kto stosuje- ten kto doświadcza- o przemocy inaczej…”. Prowadzi je wykładowca Akademii Zamojskiej- psycholog, psychoterapeuta mgr Tomasz Kloc wraz ze studentkami piątego roku pedagogiki.

Celem zajęć jest zwrócenie uwagi na umiejętność współodczuwania jako czynnika chroniącego przed stosowaniem przemocy, głównie słownej, cyberprzemocy i bullingu, czyli długotrwałego i powtarzającego się zastraszania lub prześladowania kogoś, głównie przez jedną osobę lub grupę (bullying obejmuje zarówno agresję fizyczną, słowną, jak i społeczną, np. wykluczanie z grupy).

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera. Do najczęstszych form cyberprzemocy należą: agresja słowna, np. wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forach internetowych w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby; upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów; zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych; włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś; szantażowanie; ujawnianie sekretów; wykluczanie z grona „znajomych” w Internecie; celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci. Uczniowie biorący udział w zajęciach podnoszą swoje kompetencje w zakresie identyfikowania własnych i cudzych emocji, umiejętności identyfikowania własnych myśli i intencji, wykorzystywania własnych emocji, myśli i intencji do regulacji swojego zachowania (powstrzymywania się od stosowania zachowań o charakterze przemocowym) – tłumaczy mgr Tomasz Kloc z Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

W dniach od 1 do 19 listopada Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu bierze udział w kampanii zainicjowanej przez Fundację Po Drugie „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży pod hasłem: Ej, To nie żart. To przemoc”. W ramach tej kampanii szkoła chce zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre dowcipy, wpisy, zdjęcia czy filmiki wrzucane do sieci mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji.

Idź do oryginalnego materiału