Cała historia zaczyna się ponad 10 lat temu na Politechnice Warszawskiej, na której Rafał Modrzewski wybiera za cel swojego stypendium Helsinki. Tam poznaje swojego przyszłego wspólnika, Pekkę Laurilę i wspólnie postanawiają zrobić coś niemożliwego, zbudować małego satelitę, który zrewolucjonizuje rynek kosmiczny, do tej pory zdominowany przez wielkie mocarstwa i organizacje z wielomilionowymi budżetami. Rafał ma 25 lat, głowę pełną planów i jak sam mówi, nie boi się marzyć, próbować i popełniać błędy. Pierwsze dofinansowanie na swój projekt otrzymuje od Uniwersytetu w Helsinkach i wynosi ono 5 tys. euro. Nie wie jeszcze wtedy, iż w najbliższej przyszłości otrzyma 50 tys. euro, potem 500 tys. euro, a w końcu i milion euro oraz więcej, w pulach dofinansowania. W 2023 roku ICEYE osiągnęła przychody w wysokości 100 mln dolarów, a w Rankingu Financial Times 2024 wykazano, iż osiągnęła „3335,3% stopy wzrostu” (!). Wtedy jednak, w 2015 konstruując własnymi rękami pierwszego mikrosatelitę, tworząc technologię, która jeszcze nie istnieje, koncentruje się na realizacji swoich innowacyjnych aspiracji.
Jak zwykle w takich historiach bywa, do ostatnich godzin, przed wystrzeleniem pierwszego satelity w kosmos, Rafał słyszy, iż to nie może się udać. A jednak, niespełna 10 lat później ICEYE jest firmą wycenianą na ponad 1 miliard dolarów, z oddziałami w Polsce, Finlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy USA i jest największym dostawcą mikrosatelitów SAR dla rządu amerykańskiego.
Historia równie nieprawdopodobna co pasjonująca.
W ramach Festiwalu Lema, który odbył się w Łodzi, Rafał Modrzewski opowiedział Dariuszowi Piotrowskiemu, GM Dell Technologies Polska o swojej historii i planach na przyszłość. Jak dowiadujemy się z rozmowy rewolucja wprowadzona przez ICEYE to przede wszystkim rozmiar i waga satelitów. Twórcom udało się zmniejszyć ciężar satelitów ponad dziesięciokrotnie, a to kluczowe, ponieważ każdy kilogram wyniesiony w przestrzeń to ogromne koszty.
Zapraszamy do wysłuchania tej pasjonującej rozmowy. Podczas niej zostaną podjęte też takie wątki jak przyszłe plany ICEYE na rozwój, rolę Polski w eksploracji kosmosu i technologii kosmicznych a także wątek dotyczący mapowanie innych planet, na przykład Wenus. Odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania, znajdują się w materiale poniżej.
ICEYE to jedyna polska firma, która jest liderem w dynamicznie rosnącym sektorze kosmicznym. Rafał Modrzewski często podkreśla, iż Polska ma szansę wykorzystać swój potencjał i zwiększać swoją rolę w branży kosmicznej. Mamy niezbędne zasoby, świetnie wykwalifikowanych specjalistów, umiejętność kreatywnego myślenia, która wyróżnia naszych inżynierów na tle innych narodowości oraz innowatorskie pomysły. To wszystko jednak nie wystarczy bez odpowiednich inwestycji i rozwiązań strukturalnych. Co zdaniem Rafała Modrzewskiego powinno się wydarzyć, by Polska wykorzystała swoją szansę w branży kosmicznej i zbudować pozycję lidera? Odpowiedź w tym krótkim wywiadzie.
Materiały powstały w ramach Festiwalu Lema Bomba Megabitowa, którego Partnerem Merytorycznym jest Dell Technologies i Intel.