W dniach 8-10 kwietnia 2025 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie zamieniły się w centrum najważniejszych rozmów o przyszłości energii i klimatu - wszystko za sprawą H2POLAND & NetZero Energy, jednego z największych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconych transformacji energetycznej, technologiom wodorowym i dążeniu do neutralności klimatycznej.
Wydarzenie łączyło bogaty program konferencyjny z udziałem ponad 100 prelegentów z imponującą ekspozycją wystawienniczą - aż 150 firm i instytucji z kilkunastu państw prezentowało swoje najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania wspierające proces dekarbonizacji, zielonej transformacji i modernizacji sektora energetycznego. Tegoroczna edycja przyciągnęła tysiące uczestników - przedstawicieli biznesu, nauki, administracji i organizacji społecznych, którzy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytania o energetyczne jutro.
W tym dynamicznym i inspirującym środowisku z silnym głosem obecny był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prof. UAM dr hab. Robert Przekop z Centrum Zaawansowanych Technologii pełnił rolę moderatora i organizatora sesji tematycznych: "Dekarbonizacja - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu chemicznego?", w której wspólnie z zaproszonymi ekspertami analizował wpływ transformacji klimatycznej na przemysł chemiczny, jego wyzwania i potencjalne kierunki rozwoju. Dodatkowo wystąpił jako prelegent i moderator w sesji "Uboczne produkty spalania - co po węglu?", poświęconej gospodarce odpadami powstającymi w wyniku spalania paliw kopalnych oraz konieczności wdrażania innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań w tej dziedzinie. W tej sesji uczestniczył również Miłosz Motyka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, odpowiedzialny za sektor OZE i elektroenergetyki - który podkreślił znaczenie uniezależnienia się Europy od importu technologii oraz potrzebę reindustrializacji kontynentu jako fundamentu bezpieczeństwa energetycznego i technologicznego. Pan Minister znalazł również czas, aby odwiedzić Kampus UAM i złożyć wizytę w Centrum Zaawansowanych Technologii.
UAM był obecny również w strefie wystawienniczej - doktoranci i pracownicy Laboratorium Procesów Technologicznych Centrum Zaawansowanych Technologii UAM z pasją reprezentowali uczelnię, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Stoisko UAM cieszyło się dużym zainteresowaniem i stało się miejscem wielu wartościowych rozmów. Co ważne, wydarzenie odwiedził także Prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, reprezentujący Szkołę Nauk Ścisłych - prof. dr hab. Michał Banaszak, który swoją obecnością wyraził wsparcie dla zaangażowania naukowców i znaczenia udziału uczelni w międzynarodowych inicjatywach związanych z zieloną transformacją. Udział UAM w H2POLAND & NetZero Energy 2024 to dowód na to, iż nauka ma realny wpływ na kształtowanie lepszej, odpowiedzialnej przyszłości - opartej na wiedzy, innowacjach i dialogu.