Znamy najlepsze dyplomy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w dziedzinach artystycznych i projektowych. Jury wybrało prace zarówno z roku akademickiego 2020/2021, jak i 2021/2022. Będzie można je oglądać na Międzynarodowych Targach Poznańskich już od 13 listopada.
PRESTIŻOWA NAGRODA
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu wyłonił najlepsze dyplomy w ramach 41. i 42. edycji konkursu imienia Marii Dokowicz. W zeszłym roku nie odbył się on przez pandemię. Jury, jak zwykle nagrodziło studentów w dwóch kategoriach – artystycznej i projektowej. To wyjątkowa nagroda, a prace jej laureatów są częścią wystawy, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, reprezentantów innych uczelni artystycznych, a także przedstawicieli sztuki i biznesu.
ZWYCIĘZCY POPRZEDNIEJ EDYCJI
Główną nagrodę w dziedzinie artystycznej za rok akademicki 2020/2021 dostała Kaya Koster za pracę “Antysztuczność – o naturze sztucznego”. W dziedzinie projektowej laureatką została za to Oliwią Ledzińska za pracę “Poszukiwanie relacji pomiędzy użytkownikiem a zrównoważoną produkcją w kontekście projektowania mebli”.
Nagrody przyznał również rektor uniwersytetu. W kategorii artystycznej otrzymała ją Aleksandra Dunaj za pracę “Negatyw i cień. Pojęcie, zastosowanie i funkcja negatywu w twórczości: Williama Kentrige’a, Carlosa Amoralesa i Kary Walker”. Laureatką nagrody rektora w kategorii projektowej została Antonina Bąk i jej praca “Witamina D. D jak drugi człowiek. Spotkanie a dystans społeczny.”
TEGOROCZNI LAUREACI
Nagrodę główną za poprzedni rok akademicki w dziedzinie artystycznej otrzymała Kamila Lukaszczyk za pracę “Kajś i nikaj – obecność tego, co nieobecne, czyli o wielogłosie miejsca w kontekście własnej tożsamości, wyrażonej językiem wypukłodruku.” Najlepszym dyplomem w dziedzinie projektowej została za to praca “Przestrzeń (nie) pamięci. Przystań ciszy nad jeziorem Rusałka” autorstwa Adrianny Nowakowskiej.
Podobnie jak w poprzedniej edycji, rektor przyznał swoje wyróżnienia. W dziedzinie sztuki otrzymała je Ada Łowkis za pracę “Haft białoruski jako symboliczny język czasów.” W kategorii projektowej nagrodę otrzymał za to Jakub Garstkiewicz za pracę “Projekt zaopatrzenia protetycznego kończyny dolnej wspierającego uprawianie sportów wodnych”.
GDZIE ZOBACZYĆ PRACE?
Wystawa najlepszych prac zorganizowana zostanie Pawilonie Iglica na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nagrodzone dyplomy oglądać będzie można od 13 listopada. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jednocześnie w Galerii Rotunda UAP odbędzie się prezentacja prac prof. Anny Tyczyńskiej .