[artykuł sponsorowany] Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2. im. Generała Antoniego Piwowarczyka w Końskich zaprasza do nauki zawodu w Branżowej Szkole I Stopnia oraz Branżowej Szkole II Stopnia. Z tej okazji społeczność szkolna we wtorek zaprosiła na dzień otwarty, na którym na uczniów z klas ósmych szkół podstawowych czekało mnóstwo atrakcji. W trakcie wydarzenia podkreślano też zalety uczenia się w branżowej szkole, a to choćby comiesięczne wypłaty z praktyk, które przez cały okres kształcenia wynieść mogą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szczegółową ofertę tej szkoły znajdziecie w folderze po kliknięciu TUTAJ.
Głównymi punktami dnia otwartego były: już tradycyjny dla tej szkoły konkurs profilaktyczny „Wiem, co zrobić gdy…”. W szranki stanęło aż 30 uczniów z różnych szkół podstawowych powiatu, którzy wykazali się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również praktycznym podejściem do ratowania życia. To doskonały sposób na rozwijanie kompetencji, które mogą przydać się każdemu – w najmniej spodziewanym momencie. Była też prezentacja zawodów, których można się uczyć w szkole i spotkania z nauczycielami oraz możliwymi pracodawcami. W trakcie dnia możliwe było skorzystanie z konsultacji fryzjerskich, bo o jeden z głównych zawodów, z których słynie szkoła. Pokazywano też motocykle i sportowe samochody. Więcej o dniu otwartym oraz ofercie „Kanady” opowiedział nam dyrektor tej jednostki Łukasz Misztal:
–„Dzisiaj w naszej szkole odbywa się już po raz kolejny dzień otwarty. To oferta skierowana do uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z terenu powiatu koneckiego. Dla uczniów przy współpracy z Komenda Powiatową Policji w Końskich i Strażą Pożarną w Końskich pokaz z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To ważne przedsięwzięcia, które organizujemy w szkole dla uczniów, ale także dla pracowników i wszystkich nauczycieli. Przygotowaliśmy także dwa konkursy – jeden z tego zakresu udzielania pierwszej pomocy, a drugi z zakresu profilaktyki uzależnień. Ten drugi polegał na tym by uczniowie nagrali film z zakresu profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych. Oprócz tego dzisiejszy dzień poświęcamy uczniom klas ósmych. Oni mają możliwość porozmawiania z przyszłymi koleżankami, kolegami, nauczycielami, wychowawcami. Mogą zapoznać się z ofertą naszej placówki, warunkami lokalowymi, a także poznać zasady – na czym polega kształcenie zawodowe w Branżowej Szkole I Stopnia” – mówi dyrektor.
Dyrektor Misztal podkreśla, iż Branżowa Szkoła to doskonały wybór dla wszystkich, którzy od razu chcą mieć fach w ręku, pracować u przedsiębiorców i jednocześnie mieć z tego finansowe benefity –„Na czym polega różnica kształcenia w Branżowej Szkole I Stopnia, Liceum Ogólnokształcącym oraz Technikum. W Liceum Ogólnokształcącym kształcenie trwa cztery lata i kończy się egzaminem maturalnym. Największy nacisk jest kładziony na przedmioty ogólnokształcące, czyli język polski, matematyka, chemia, fizyka. Natomiast w branżowej szkole i technikum ukończenie szkoły kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Jaka jest różnica w kształceniu między szkołą branżową I stopnia, a technikum? W branżowej szkole kształcenie trwa trzy lata, a w technikum pięć lat. I tu i tu kończymy egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Różnica jest taka, iż uczeń dostaje wynagrodzenie za pracę w branżowej szkole przez okres 36 miesięcy, czego nie doświadczy w technikum, kształcenie trwa trzy lata, a w technikum kształcenie kończy się też egzaminem dojrzałości. W wielu rozmowach z uczniami klas ósmych, a także z uczniami, którzy wybrali szkołę technikalną słyszę, iż już w klasie pierwszej technikum wiedzieli, iż nie będą przystępować do egzaminu maturalnego. W tych rozmowach zadaję pytanie: po co kształcić się w szkole pięcioletniej o ile można kwalifikacje zawodowe uzyskać w branżowej szkole I stopnia. Tym bardziej, iż w szkole branżowej kładzie się głównie na kształcenie zawodowe praktyczne, a w technikum na zawodowe teoretyczne w szkole. Wynagrodzenie uczeń w klasie pierwszej otrzymuje kwotę co miesiąc około 500 złotych. Po 36 miesiącach kształcenia uczeń na swoim koncie może zgromadzić kwotę około 25 tysięcy złotych. To bardzo ważna informacja i również odciążenie od kosztów rodziców. Do tego te trzy lata kształcenia wliczają się do stażu pracy. Oprócz tego o ile uczeń będzie kształcił się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych lub elektromechanik to przygotowujemy do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B, uczeń nie ponosi tu żadnych kosztów, a na obecną chwilę koszt kursu to od 3600 do 4200 złotych. Drodzy Państwo: jest to nasz moralny obowiązek, bo wykonywanie zawodu nauczyciela to służba dla młodego człowieka. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie szczegółowych, drobiazgowych informacji na temat tego jak wygląda kształcenie w każdego rodzaju szkole” – tłumaczy dyrektor Misztal.
W koneckiej Branżowej Szkole kształcić można się w bardzo wielu zawodach – najpopularniejsze z nich to mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, sprzedawca, monter zabudowy, hydraulik, murarz. Naukę pierwsze pomocy prowadził też ratownik medyczny Marcin Pytlos. Listę wszystkich znajdziecie w folderze z ofertą szkoły TUTAJ. Do szkoły obowiązują zapisy w systemie naboru elektronicznego – logować można się klikając TUTAJ.
A podczas samego dnia otwartego w „Kanadzie” dominowała przede wszystkim znakomita atmosfera, a nie zabrakło też smakołyków prosto z grilla.
Zdjęcia:














artykuł sponsorowany