Uczelnie w całej Polsce solidaryzują się z Uniwersytetem Warszawskim

rdc.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Czarne flagi przed wejściem do Kampusu Głównego UW w Warszawie (autor: PAP/Radek Pietruszka)


W środę około godz. 18.40 na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa.

Z informacji policji i prokuratury wynika, iż 22-letni mężczyzna, student III roku prawa na UW miał zaatakować siekierą pracowniczkę UW, która zamykała drzwi do Auditorium Maximum.

Kobieta nie żyje. Na pomoc kobiecie ruszył pracownik Straży UW, ale napastnik i jemu zadał dotkliwe rany.

Mieszko R. podejrzany o zabójstwo pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, usłyszał zarzuty: zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok.

Żałoba na Uniwersytecie Warszawskim

W związku z tragedią czwartek został ogłoszony dniem żałoby na Uniwersytecie Warszawskim. Odwołane zostały wydarzenia organizowane przez centralę Uniwersytetu.

Wywieszono czarne flagi; rektor ogłosił czwartek dniem wolnym od pracy i nauki. Przełożone zostały też Juwenalia UW.

Samorząd Studentów UW poinformował, iż w czwartek o godz. 13 odbyło się uroczyste upamiętnienie zabitej portierki. Ceremonia odbędzie się przed budynkiem Auditorium Maximum.

Ogólnopolski gest solidarności

Solidarność ze społecznością Uniwersytetu Warszawskiego po środowej tragedii wyraziły uczelnie w całej Polsce. Wiele z nich zamieściło na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych kondolencje oraz wyrazy solidarności ze społecznością UW oraz rodziną zamordowanej kobiety, a także życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannego pracownika UW.

W tej grupie są uczelnie z Warszawy, Białegostoku, Olsztyna, Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Krakowa, Katowic, Kielc, Gliwic, Poznania, Rzeszowa, Łodzi, Lublina, Gorzowa, Torunia, Zielonej Góry.

Niektóre uczelnie ogłosiły w czwartek dzień żałoby. Tak postąpił np. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - odwołane zostały imprezy i wydarzenia, normalnie realizowane są jedynie zajęcia.

Czarne flagi wywieszono m.in. na gmachu Collegium Minus UAM w Poznaniu i na rektoracie UMCS w Lublinie, a przed rektoratem Uniwersytetu Szczecińskiego flaga uczelni i biało-czerwona przewiązane są kirem. Rzeczniczka szczecińskiej uczelni Agnieszka Lizak przekazała PAP, iż wszystkie odbywające się w czwartek wydarzenia uniwersyteckie będą rozpoczynały się minutą ciszy, m.in. konferencja naukowa organizowana przez wydział prawa. Lizak dodała, iż „będą analizowane procedury bezpieczeństwa” na uczelni.

Władze Gdańska zaś odwołały czwartkowy briefing, który miał być poświęcony Juwenaliom 2025 zaplanowanym na 16 i 17 maja. Jak napisano w komunikacie, decyzja została podjęta „w geście solidarności skierowanym do ofiar i całej społeczności akademickiej”.

W Łodzi rektorzy uczelni publicznych wspólnie z władzami miasta zadecydowali o odwołaniu przemarszu juwenaliowego ulicą Piotrkowską, który miał się odbyć w czwartek.

Niektóre uczelnie zaoferowały też społeczności akademickiej pomoc psychologiczną.

Wsparcie psychologiczne dla społeczności akademickiej

Uniwersytet Warszawskim przypomniał, iż uczelnia udziela wsparcia wszystkim osobom potrzebującym pomocy - działają m.in. telefon alarmowy, telefon zaufania i Centrum Pomocy Psychologicznej. Także Parlament Studentów RP przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS uruchomił możliwość wzięcia bezpłatnego udziału w wydłużonej, godzinnej konsultacji z psychoterapeutą dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc psychologiczną dla społeczności akademickiej uczelni zaoferowało również Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego (ACWP). Osoby z ACWP będą pełniły dyżury do 10 maja w Bibliotece UG oraz na Wydziale Nauk Społecznych. Informacje dostępne są na stronie UG.

Z kolei Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przypomniał kontakty do specjalistów, którzy mogą udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, które tego potrzebują w związku z wydarzeniami na UW. Bezpłatne wsparcie psychologiczne zaoferowały studentom i pracownikom również lubelskie uczelnie, a także Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pomoc psychologiczną zaoferowała też Politechnika Śląska w Gliwicach. Poza tym uczelnia ogłosiła rozpoczęcie działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i promocja zdrowia psychicznego wśród członków swojej społeczności. W ramach inicjatywy jeszcze w maju odbędzie się „Tydzień bezpieczeństwa”, skierowany do studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych i administracyjnych.

Idź do oryginalnego materiału