Uczniów jak na lekarstwo

nowytydzien.pl 1 miesiąc temu

Pierwszy etap rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych zakończony. Do dwóch krasnostawskich liceów przyjęto zaledwie 47 uczniów. Zarówno w „Jagielle”, jak i „Norwidzie” utworzono tylko po jednym oddziale…

W tym roku szkolnym naukę w szkołach podstawowych na terenie całego powiatu krasnostawskiego ukończyło zaledwie 257 uczniów. Niespełna 65 proc. z nich zdecydowało się kontynuować ją w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe w Krasnymstawie. Niż demograficzny zapukał przede wszystkim do liceów. W I LO im. Wł. Jagiełły powstała tylko jedna klasa, o dwóch ścieżkach kształcenia: politechniczno-ekonomicznej z rozszerzoną informatyką oraz biologiczno-chemicznej, do której zrekrutowano 28 przyszłych pierwszoklasistów. Jeden oddział, o profilu psychologicznym, utworzono również w II LO im. C.K. Norwida. Naukę rozpocznie w nim jeszcze mniej osób, bo zaledwie 19.

Dużo lepiej przedstawia się nabór do szkół technicznych. Do Zespołu Szkół nr 1 im. T. Kościuszki przyjęto 68 uczniów, którzy będą kształcić się w dwóch zawodach: technik pojazdów samochodowych oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, natomiast w szkole branżowej powstaną dwie klasy. Pierwsza o kierunkach mechanik pojazdów samochodowych i fryzjerstwo, zaś druga – murarz-tynkarz i kucharz.

W Zespole Szkół nr 2 im. B. Głowackiego naukę w klasach pierwszych rozpocznie 57 uczniów. Utworzono trzy klasy o specjalizacjach: technik elektryk i technik hotelarstwa, technik geodeta i technik mechanizacji rolnictwa i agrotoniki oraz technik informatyk. Z kolei w Zespole Szkół w Żółkiewce do pierwszej klasy przyjęto zaledwie 10 osób. Będą one uczyły się w jednym oddziale o profilu technik mechanizacji rolnictwa i agrotoniki.

Osoby, które nie dostały się do wymarzonej szkoły, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej. Wnioski będą przyjmowane na takich samych zasadach, jak przy naborze głównym. Wicestarosta krasnostawski, Marek Nowosadzki, podsumowując pierwszy etap naboru powiedział: – Jestem zadowolony z wyniku tegorocznej rekrutacji. Przy stosunkowo małej liczbie uczniów klas ósmych nabór do naszych szkół utrzymał się na stabilnym poziomie. Powstaną klasy mniej liczne, ale będzie to z korzyścią dla jakości nauczania, jak również komfortu pracy nauczycieli. Stawiając na jakość edukacji, nie zrezygnowaliśmy z progu punktowego, jaki obowiązywał przy naborze. Cieszę się także z tego, iż prestiż odzyskuje szkolnictwo zawodowe i edukacja nakierowana na uzyskanie praktycznego zawodu – dodał. (d)

Idź do oryginalnego materiału