Uczniowie i nauczyciele Technikum Leśnego w Zagnańsku opowiadali o pracy w lesie

radiokielce.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 08.06.2024. Zagnańsk. Zespół Szkół Leśnych. Dzień otwarty szkoły / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Jak funkcjonuje las, a także czym zajmują się sokolnicy – tego między innymi można było się dowiedzieć podczas dnia otwartego w Technikum Leśnym w Zagnańsku. Wydarzenie było także okazją do tego, aby zachęcić ósmoklasistów stojących przed wyborem szkoły do wstąpienia w szeregi uczniów tej placówki.

Jak przypomina wicedyrektor Marzena Błaut – szkoła istnieje już ponad 50 lat i kultywuje tradycje związane z poznawaniem lasu, z łowiectwem i ogólnie pojętą miłością do otaczającej przyrody.

– w tej chwili w placówce na kierunku technik-leśnik kształci się ponad 220 uczniów. Przygotowują się oni do pracy w lesie, a żeby ją podjąć trzeba wcześniej zdobyć wiedzę na temat urządzania, hodowli, a także ochrony lasu. Zdobywają także wszelkie niezbędne umiejętności praktyczne, które będą wykorzystywali później w swojej pracy – wyjaśnia.

Maciej Skolimowski, który jest uczniem trzeciej klasy mówi, iż wybrał technikum, bo jest szkołą dającą możliwości rozwoju na różnych kierunkach.

– Każdy kto zdecyduje się na naukę w naszej szkole z pewnością będzie dobrze przygotowany do tego, co chce robić w przyszłości. Może to być na przykład kierunek medyczny. Znam takie osoby, które planują właśnie kształcenie w takim kierunku. jeżeli ktoś lubi zgłębiać się w tajniki nauki związane z lasem, ma do dyspozycji Instytut Badawczy Lasów Państwowych. Dla miłośników matematyki doskonałym miejsce będzie Biuro Urządzania Lasu, gdzie dokonuje się wielu pomiarów i obliczeń. Po zakończeniu nauki można tez pracować w Lasach Państwowych – wylicza.

08.06.2024. Zagnańsk. Zespół Szkół Leśnych. Dzień otwarty szkoły / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Przy technikum znajduje się także Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Trafiają do niego ranne ptaki po wypadkach, którymi się opiekujemy pomagając im w powrocie do zdrowia – wyjaśnia Natalia Wójcik.

– Staramy się, aby wszystkie ptaki odzyskały pełną sprawność, ale niestety nie zawsze tak się udaje. Czasem obrażenia jakie odniosły nie pozwalają im powrócić na łono natury. Wówczas zostają u nas na stałe mając zapewnione pożywienie i opiekę. Natomiast te ptaki, które zostają wyleczone trafiają na wolność – podkreśla.

Podczas dnia otwartego można było zwiedzić szkołę, porozmawiać z uczniami i nauczycielami, a także odwiedzić znajdujące się przy szkole centrum edukacji.




Idź do oryginalnego materiału