REKLAMA
- Niby powinniśmy cieszyć się świętami i przygotowywać do nich, a niestety, zamiast to robić, ślęczymy w książkach. Zresztą od razu jak wrócimy z przerwy świątecznej, która w tym roku trwa naprawdę długa, będzie nas czekać sprawdzianów i kartkówek. Chyba choćby więcej niż pięć w jednym tygodniu, a to przecież nielegalne - żali się Lena, siódmoklasistka z Warszawy, a jej koleżanka dodaje, iż choćby w piątek, przed samymi świętami, matematyk robi im pracę klasową z całego semestru.
Zobacz wideo
Dlaczego uczniowie nie lubią WF-u? "Jest nudny"
Hurtowe ilości sprawdzianów w szkołach. "Nie daję rady"Na portalu X pojawił się wpis użytkowniczki o nazwie @lovexnme, która z żalem napisała, iż nie może zacząć oglądać nowego serialu, bo w tygodniu zaplanowano jej aż trzy sprawdziany. Co gorsza, prace klasowe mają być trzy dni z rzędu, czyli w zasadzie można codziennie uczyć się tylko na sprawdziany. Nie daję rady!- twierdziła uczennica. Podobną opinią podzielił się także inny użytkowników portalu X, którzy zauważył, iż zaczęło boleć go gardło, a to, niestety, nie jest dobry prognostyk, bo choć do świąt zostało dwa tygodnie, nauczyciele zaplanowali hurtowe ilości klasówek. Uczeń nie może sobie pozwolić, aby zostać w domu.
Codziennie aż do świąt- podsumował. Swoją refleksją podzieliła się także Patrycja, maturzystka z Radzymina: Nauki jest dużo, naprawdę. Sprawdzian za sprawdzianem. Nauczyciele nie odpuszczają, ale zaraz matura, więc nie ma co się dziwić. Zasuwamy jak mróweczki. Martwi mnie, iż choćby w przerwie świątecznej nie odpoczniemy, ale liczę, iż odpoczynek nastanie po maturze. Wakacje życia są już za rogiem, więc staram się nie narzekać. Ile sprawdzianów może być w tygodniu?To, jak funkcjonuje w szkole system oceniania i zasady dotyczące sprawdzianów czy kartkówek, reguluje statut szkoły. Szkolne praktyki powinny być jednak zgodne z ustawą o systemie oświaty. W większości statutów pojawia się zapis o maksymalnie trzech sprawdzianach w ciągu tygodnia.Każdy sprawdzian ma konkretne cechy i zasady, zgodnie z którymi musi zostać zapowiedziany. Te regulacje dotyczą zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W większości statutów można przeczytać, że: praca klasowa musi być zapowiedziana i zapisana w dzienniku z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem,dziennie może być tylko jeden sprawdzian,w tygodniu można zaplanować jedynie trzy sprawdziany,sprawdzian obejmuje większą partię materiału (np. dany dział programowy),nauczyciel powinien przed sprawdzianem zrobić lekcję powtórzeniową,uczniowie muszą znać zakres materiału na sprawdzian,uczniowie mają prawo poprawy każdej oceny niedostatecznej lub dopuszczającej,ocenę można poprawić tylko raz, w terminie dwóch tygodni od poinformowania ucznia o uzyskanej ocenienauczyciel ma obowiązek "omówić wyniki sprawdzianu i poprawić z uczniami typowe dla klasy błędy".Statut powinien również określać, w jakim czasie nauczyciel powinien sprawdzić i ocenić dany rodzaj pracy pisemnej.
Co sądzisz o zniesieniu prac domowych? Czy twoje dziecko ma mniej nauki dzięki uszczupleniu podstawy programowej? Chętnie poznam twoje zdanie. Napisz do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl.