Uczniowie wkładają mundur i idą do szkoły. Teraz jeszcze częściej. Limit wzrośnie o ponad 100 procent

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl


W ostatnich latach klasy i oddziały o profilu mundurowym w szkołach stają się coraz popularniejsze wśród uczniów. To sprawiło, iż rządzący zdecydowali się zwiększyć ich liczbę i to o ponad 100 procent. Do ilu konkretnie? Właśnie opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.
W poniedziałek, 4 listopada 2024 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało rozporządzenie, które oficjalnie określa maksymalną liczbę klas i oddziałów o profilu mundurowym dla szkół w całej Polsce. Co za tym idzie, dotychczasowy limit zostanie dwukrotnie zwiększony. Do ilu konkretnie? I kiedy ta zmiana wejdzie w życie? Zobaczcie, co już wiadomo w tej sprawie.

REKLAMA







Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"



Dwukrotnie więcej klas i oddziałów o profilu mundurowym. I to już niedługo
Pierwotnie w całej Polsce było tylko 40 klas i oddziałów o profilach mundurowych. Potem zwiększono tę liczbę do 115, a już za jakiś czas będzie ich jeszcze więcej. Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, będzie ich niedługo 269. I będzie to limit dla wszystkich szkół w całym kraju. Zmiana ta ma wejść w życie już od września 2025 roku, co umożliwi od razu uruchomienie naborów na wspomniane kierunki kształcenia.


A skąd taka decyzja rządzących?

Ta liczba wynika z dotychczasowych doświadczeń w zakresie współpracy jednostek organizacyjnych policji i Straży Granicznej ze szkołami

- tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Więcej miejsc dla uczniów planujących karierę wojskową. I środków z budżetu
Podwojenie liczby klas i oddziałów o profilach mundurowych ma pozwolić na wyszkolenie nowych funkcjonariuszy i bierze pod uwagę inne okoliczności. Między innymi potrzeby kadrowe Straży Granicznej i policji, a także środki z państwowego budżetu na taką edukację. Co więcej, same szkoły również zyskają wsparcie wspomnianych jednostek, które będą nadzorowały proces realizowania podstawy programowej.




Natomiast placówki oświatowe pozyskają ze strony policji i Straży Granicznej wsparcie merytoryczne funkcjonariuszy lub pracowników policji lub Straży Granicznej do udziału w prowadzeniu zajęć z przygotowania do podjęcia służby w policji i Straży Granicznej

- dodało MSWiA. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału