Dzisiaj, 19 maja, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle odbyło się spotkanie młodzieży biorącej udział w polsko-niemieckiej wymianie międzyszkolnej. Gości przywitał starosta jasielski Adam Pawluś, któremu towarzyszyła dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, Agnieszka Chłopek.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kultura, Natura i My / Kultur, Natur und Wir”, realizowanego wspólnie przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle oraz szkołę partnerską Lichtenberg Gymnasium z Cuxhaven. W ramach tygodniowej wizyty w Polsce młodzież niemiecka odwiedza jasielską szkołę, uczestniczy w zajęciach dydaktycznych, warsztatach oraz bierze udział w wycieczkach, w tym do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, gdzie zaplanowano także dwudniowy pobyt z noclegiem. We wrześniu uczniowie „Chemika” z Jasła udadzą się z rewizytą do Niemiec.
W czasie spotkania starosta Adam Pawluś przybliżył młodzieży historię regionu, opowiadając m.in. o czasach komunizmu. Wspomniał, iż w budynku dzisiejszego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej znajdowała się niegdyś strażnica wojskowa, której zadaniem była ochrona pobliskiego, oddalonego o około 3 km przejścia granicznego. Starosta przywołał przypadek nastolatka, w wieku zbliżonym do obecnej młodzieży, który został aresztowany za próbę przekroczenia granicy, za co groziła wieloletnia kara więzienia, na którą został skazany przez Sąd Wojskowy w Stanie Wojennym.





Projekt „Kultura, Natura i My / Kultur, Natur und Wir” jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), organizację międzynarodową powołaną w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. PNWM wspiera organizatorów spotkań poprzez dofinansowanie, szkolenia, konferencje oraz publikacje, przyczyniając się do rozwoju dialogu i współpracy między młodymi ludźmi z obu krajów. Od momentu powstania PNWM wsparła ponad 80 tysięcy projektów, w których uczestniczyło ponad 3 miliony młodych ludzi.