Uczniowie zbudowali maszynę do wskazywania osoby, która będzie odpowiadać

radiokielce.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Uczniowie zbudowali maszynę do wskazywania osoby, która będzie odpowiadać


Młodzi wynalazcy z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim skonstruowali maszynę do losowania uczniów, którzy mają zostać zapytani na lekcji. Pomysł jest efektem udziału w konkursie organizowanym przez firmę Noark. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przygotować urządzenie z wykorzystaniem części dostarczonych przez tę firmę.

Ostrowczanie wymyślili więc maszynę określaną jako „koło fortuny”. Jest napędzana elektrycznie, a mechanizm wprawia koło w ruch, wyjaśnia Kamil Przydatek z V klasy o profilu mechatronicznym.

– Zrobiliśmy prosty układ, który napędza mechanizm, a ten wprawia koło w ruch. To nawiązanie do popularnego teleturnieju, ale też sposób na połączenie umiejętności z zabawą.

Podczas lekcji zamiast wybierać ucznia do odpowiedzi z listy, nauczyciel może wylosować osobę, która będzie odpowiadać, dodaje Adam Michalczyk z tej samej klasy.

– W przyszłości chcemy pracować w zawodach technicznych, teraz właśnie realizowane są egzaminy zawodowe, więc przygotowanie takiego zadania było dla nas wyzwaniem, ale i sprawiło nam wiele euforii – mówi maturzysta.

Firma Noark dostarczyła uczestnikom zestawy podzespołów elektrycznych do samodzielnego montażu. Warunkiem było wykorzystanie co najmniej połowy tych elementów oraz uzupełnienie projektu własnymi materiałami.

W kraju przygotowano 27 projektów, od bardzo prostych polegających na włączeniu pralki do skomplikowanych, takich jak sortownie do paczek. Spośród nich wybrane zostanie pięć prac, które powalczą w ścisłym finale wyjaśnia nauczyciel przedmiotów zawodowych Mariusz Gołąbek, który razem z Radosławem Moskalem przygotowywał uczniów do konkursu:

– Bardzo prosimy o głosy na stornie https://noark-schools.com/pl/, zależy nam na tym, by pokazać wiedzę uczniów. Dodam, iż praca powstawała podczas zajęć dodatkowych, a młodzież poświęciła im swój wolny czas.

Najlepsze projekty otrzymają nagrody w tym 6 tys. zł na wyposażenie pracowni szkoły. Laureaci polskiej części konkursu będą mieli również możliwość powalczyć o większą nagrodę w etapie międzynarodowym. Głosować można do 26 stycznia.



Idź do oryginalnego materiału