Udział reprezentanta Ośrodka Rozwoju Edukacji w Kongresie Mediacji Rówieśniczej w Krakowie

ore.edu.pl 5 dni temu

15 października odbył się Kongres Mediacji Rówieśniczej, który integrował wiedzę z zakresu kompetencji mediacyjnych, sukcesu na rynku pracy i odporności psychicznej. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy, mediatorzy, prawnicy, psychologowie i pedagodzy, nauczyciele i wychowawcy. Podczas sesji panelowych, czyli prac zespołowych z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych (licea, technika i szkoły branżowe), jako eksperci dzielili się oni swoimi doświadczeniami oraz radami biznesowymi.

Ośrodek Rozwoju Edukacji reprezentowała Marta Koch-Kozioł. W swoim wystąpieniu poruszyła kwestie konieczności rozwijania umiejętności mediacyjnych jako jednego z elementów doradztwa zawodowego oraz dbania o dobrostan uczniów. Podkreśliła, jak ważne jest wyposażanie uczniów w umiejętność identyfikacji konfliktu, a także zarządzania stresem i emocjami oraz czasem i priorytetami. Zwróciła uwagę na kluczową rolę świadomości, iż umiejętności mediacyjne są podstawą efektywnej komunikacji interpersonalnej.

Drugą część kongresu stanowiły warsztaty, w których wzięli udział uczniowie i pracodawcy, a także nauczyciele i wychowawcy. Wszyscy mieli okazję podzielić się refleksjami na temat potrzeb i wyzwań w zakresie zdrowia psychicznego. Uczestnicy i eksperci wraz z facylitatorami wypracowali rekomendacje dla uczelni, szkół ponadpodstawowych, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące rozwijania kompetencji mediacyjnych oczekiwanych na rynku pracy oraz możliwości wykorzystania mediacji do budowania dobrostanu uczniów.

Głos w dyskusji oraz rekomendacje, opinie i uwagi można przekazać on-line, wypełniając prosty formularz (do 20.10.2024 r.).

Idź do oryginalnego materiału