Agencja Informacyjna: Święto Wiosny, znane jako obchody chińskiego Nowego Roku Księżycowego, zostało oficjalnie wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury), której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej, w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Spis treści
- Święto Wiosny: Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO
- Na czym polega chińskie Święto Wiosny?
- Jakie są nowe pozycje z Chińskiej Republiki Ludowej na liście UNESCO?
- Jakie inne wpisy chińskie są na liście UNESCO?
- UNESCO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury
Święto Wiosny: Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO
Święto Wiosny czyli obchody chińskiego Nowego Roku, zostało wpisane na Listę Niemateralnego Dziedzictwa Ludzkości podczas 19. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w dniach 2-7 grudnia 2024 r. w Paragwaju. Komitet docenił Święto Wiosny za jego bogactwo rytuałów i różnorodne elementy kulturowe, angażujące całe chińskie społeczeństwo. Jak podkreślono, festiwal odzwierciedla harmonię między człowiekiem, a naturą oraz wspiera zrównoważony rozwój w takich obszarach jak edukacja i bezpieczeństwo żywnościowe.
Na czym polega chińskie Święto Wiosny?
Święto Wiosny obejmuje szeroki zakres praktyk społecznych, takich jak modlitwy o pomyślność, rodzinne spotkania oraz uroczystości organizowane przez społeczności lokalne. Tradycje te przekazywane są z pokolenia na pokolenie zarówno w sposób nieformalny – w kręgu rodzinnym, jak i formalnie – poprzez system edukacji. Elementy artystyczne, rzemiosło oraz zwyczaje związane z obchodami promują wartości rodzinne, wzmacniają spójność społeczną i poczucie tożsamości kulturowej.
Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO uwzględnił także znaczenie Święta Wiosny w budowaniu świadomości ekologicznej oraz jego znaczenie dla rozwoju społeczności lokalnych. Chińska Republika Ludowa jest liderem, pod względem liczby wpisów na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ma w tej chwili aż 44 pozycje.
Jakie są nowe pozycje z Chińskiej Republiki Ludowej na liście UNESCO?
Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego 5 grudnia 2024 r. rozpatrzył wnioski dotyczące wpisania trzech chińskich elementów kulturowych na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Dotychczas wpisane na listę pilnej potrzeby ochrony, te przykłady niematerialnego dziedzictwa – tradycyjne przędzenie, farbowanie, tkanie i haftowanie praktykowane przez lud Li, obchody Nowego Roku w społeczności Qiang oraz umiejętność budowy chińskich drewnianych mostów łukowych – zostały uznane za godne reprezentacji całej ludzkości. Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO docenił postępy w ich ochronie, co umożliwiło ich przeniesienie na bardziej prestiżową listę.
Jakie inne wpisy chińskie są na liście UNESCO?
Dzięki tym decyzjom liczba chińskich wpisów na listy UNESCO wzrosła do 44, co daje Chińskiej Republice Ludowej pierwsze miejsce na świecie, pod względem liczby uznanych przykładów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tej grupie znajduje się 39 wpisów na Listę Reprezentatywną, 4 wpisy na listę pilnej potrzeby ochrony i 1 na listę najlepszych praktyk ochrony.
Te osiągnięcia są dowodem na zaangażowanie Chińskiej Republiki Ludowej w systematyczną ochronę swojego dziedzictwa niematerialnego. Pokazują one determinację w pielęgnowaniu unikalnych tradycji oraz wzmacniają wizerunek Państwa Środka jako kraju odpowiedzialnego, podkreślając ich znaczenie na arenie międzynarodowej. To także dowód na rosnącą kulturową „miękką” siłę Chińskiej Republiki Ludowej oraz ich wpływ na globalną kulturę.
UNESCO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury
UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to specjalna agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych, założona w 1945 roku. Jej głównym celem jest promowanie międzynarodowej współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji, aby wspierać pokój, rozwój społeczny i zrównoważony rozwój na całym świecie.
Siedziba UNESCO mieści się w Paryżu, a organizacja zrzesza 195 państw członkowskich i 12 państw stowarzyszonych. Działalność UNESCO koncentruje się na kilku kluczowych obszarach, takich jak poprawa dostępu do edukacji, ochrona światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, rozwój nauki oraz wspieranie wolności prasy i różnorodności kulturowej.
UNESCO znane jest przede wszystkim z Listy Światowego Dziedzictwa, która obejmuje ponad 1 000 miejsc o wyjątkowym znaczeniu kulturowym lub przyrodniczym, takich jak Wielka Rafa Koralowa czy Machu Picchu. Organizacja prowadzi również programy zwalczania analfabetyzmu, edukacji dziewcząt, ochrony tradycji rdzennych ludów i promowania zrównoważonego rozwoju.
Dzięki swojej działalności UNESCO odgrywa kluczową rolę w ochronie wspólnego dziedzictwa ludzkości i wspieraniu współpracy międzynarodowej na rzecz lepszej przyszłości.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych naszych wiadomości. AI
Agencja Informacyjna, AI Word, Chiny /DEC, źródło: UNESCO / 13.12.2024