Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zakończył modernizację systemu energetycznego

doxa.fm 5 godzin temu
fot. Radio Doxa

Nowoczesna elektrociepłownia zamiast węgla. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu stawia na ekologię i oszczędność

Oficjalnie zakończono realizację wartej ponad 23 mln zł inwestycji, która całkowicie odmieniła system energetyczny opolskiego szpitala. Dzięki wsparciu funduszy unijnych zlikwidowano starą kotłownię węglową, zastępując ją nowoczesnym układem kogeneracyjnym zasilanym gazem, który jednocześnie wytwarza ciepło i energię elektryczną. Władze placówki zapowiadają już kolejne etapy modernizacji szpitala.

– To, co szczególnie ważne – oprócz bezpieczeństwa energetycznego – to fakt, iż nowe źródło ciepła jest ekologiczne. Znacząco zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych, co wpłynie nie tylko na funkcjonowanie szpitala, ale też bezpośrednio na zdrowie mieszkańców Opola, którzy tu na co dzień przebywają i oddychają tym powietrzem – podkreśla wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.

– To niezwykle istotna inwestycja z wielu powodów. Po pierwsze – ekonomicznych. Projekt pozwoli nam obniżyć koszty funkcjonowania szpitala, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć na jego rozwój, poprawę jakości usług i wdrażanie nowych świadczeń medycznych. Po drugie – ekologicznych. Dzięki przejściu z węgla na układ kogeneracyjny zasilany gazem ograniczymy emisję CO2. I wreszcie – bezpieczeństwo. Tak duży szpital zyskał własne źródła zasilania, co w sytuacjach kryzysowych da nam możliwość samodzielnego zabezpieczenia potrzeb energetycznych – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Warto podkreślić, iż Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu – jako placówka zużywająca ogromne ilości energii – już od nadchodzącego sezonu grzewczego będzie w stanie samodzielnie zaspokajać 100 procent swojego zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną. Przy wzrastających cenach mediów oznacza to realne oszczędności, które szacowane są na około 25 procent rocznie.

Zuzanna Donath-Kasiura, Dariusz Madera:

Szersza relacja:

Autor: Weronika Kurdziel

Idź do oryginalnego materiału