W centrum Sawina odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt. To m.in. z tej miejscowości w powiecie chełmskim wywieziono tysiące Żydów do Sobiboru.
Wydarzenie zaplanowano na 12 września. Początek o godz. 11. W programie oprócz wystąpień gospodarza gminy wójt Agnieszki Dąbrowskiej i marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego, także słowo o historii żydowskich mieszkańców gminy oraz ich tragicznych losach. Opowiedzą o tym regionaliści Mirosław Marek Dederko i Hubert Wiciński.
Specjalny program artystyczny na tę okazje przygotowują uczniowie Zespołu Szkół
w Sawinie.
Jak informuje w swoich materiałach Ośrodek „Brama Grodzka ‐ Teatr NN” w 1941 r. Sawin liczył 920 żydowskich mieszkańców, a w 1942 – 872. 14 grudnia 1940 r. deportowano tu z Krakowa 130 Żydów. Przesiedlono także ludność żydowską z Gorzkowa, Wrocławia i Warszawy. W połowie maja 1942 r. 2000 osób z Sawina i Rudy wywieziono do obozu zagłady w Sobiborze, na przełomie października i listopada tego samego roku było to ok. 800 Żydów. Kolejne transporty miały miejsce w 1943 r, kiedy to zlikwidowano w Sawinie obóz pracy.