Urlop macierzyński zmiany. Część rodziców dostanie więcej wolnego. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


29 października rząd zaakceptował projekt zmian w Kodeksie pracy oraz niektórych innych ustaw. To między innymi oznacza sporą modyfikację urlopu macierzyńskiego, który dla części rodziców będzie nieco dłuższy. Zyskają rodzice wcześniaków, ale nie tylko.
Co do zasady urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni, zależnie od liczby pociech, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Można z niego skorzystać w dniu porodu, jak i do sześciu tygodni przed nim. Jednak już za jakiś czas ten urlop dla części rodziców będzie jeszcze dłuższy, a czas jego trwania będzie zależny od tego, ile czasu po narodzinach dziecko spędziło w szpitalu. Przy czym, aby z tego skorzystać, konieczne będzie złożenie wniosku wraz z dodatkowym dokumentem. Jakim? I co jeszcze trzeba wiedzieć o zmianach w tym urlopie? Zobaczcie sami.

REKLAMA







Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy gwałtownie przybywają"



Urlop macierzyński zmiany. Dobre informacje dla wcześniaków
Za jakiś czas rodzice wcześniaków oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Będzie on płatny i przyznawany jednorazowo na wniosek rodzica przynajmniej 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Przy czym konieczne będzie dołączenie do dokumentów zaświadczenia z placówki leczniczej, w której przebywa dziecko.


Trzeba jednak pamiętać, iż uzupełniający urlop macierzyński będzie możliwy, tylko w przypadku narodzin dziecka:

przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważącego mniej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca 15. tygodnia po porodzie,
od zakończenia 28. i przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży i ważącego więcej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca ósmego tygodnia po porodzie
po zakończeniu 37. tygodnia ciąży i przynajmniej dwudniowego pobytu w szpitalu w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie - tydzień za tydzień od piątego dnia do końca ósmego tygodnia po porodzie.

Przy obliczaniu długości należnego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą brane pod uwagę również niepełne tygodnie pobytu dziecka w szpitalu. W jaki sposób? Zostaną zaokrąglone w górę, do pełnego tygodnia. Co więcej, okresy hospitalizacji będą się sumowały i to choćby wtedy, gdy pojawią się między nimi jakieś przerwy.


Urlop macierzyński a tacierzyński. To niedawno wprowadzona zmiana
Jak wspomnieliśmy powyżej, urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni, zależnie od liczby pociech, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Stąd konkretny czas trwania jest następujący:




20 tygodni - jedno dziecko,
31 tygodni - dwoje dzieci,
33 tygodni - troje dzieci,
35 tygodni - czworo dzieci,
37 tygodni - pięcioro i więcej dzieci.

Przy czym matka musi wykorzystać z tego przynajmniej 14 tygodni, a niewykorzystaną część urlopu może przekazać ojcu dziecka. To tacierzyński, który może trwać od sześciu tygodni (przy jednym maluchu) do 23 tygodni (gdy jednorazowo na świat przyszło pięcioro lub więcej dzieci).
Idź do oryginalnego materiału