Urlop ojcowski – czym jest i czy przysługuje przedsiębiorcy?
Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące pracującym ojcom – zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom. Wynosi 100% podstawy wymiaru, trwa maksymalnie 2 tygodnie (14 dni kalendarzowych) i można go wykorzystać w dwóch częściach, nie krótszych niż tydzień, aż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (uwaga: kiedyś ojcowie mieli na to 24 miesiące). Przepisy w tym zakresie od 2024 roku nie uległy zmianie. Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje również ojcu, który przysposobił dziecko. Można z niego skorzystać przez 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysposobieniu, aż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Należy wiedzieć, iż o ile urlop macierzyński może zostać przeniesiony na drugiego rodzica, to urlop ojcowski już nie. Przysługuje on wyłącznie panom. W przypadku jego niewykorzystania w terminie, w całości lub w części, po prostu przepada.
Warunki urlopu ojcowskiego
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje ojcu, który odprowadza składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i opłaca ZUS w terminie. Aby ubiegać się o urlop, należy złożyć do ZUS-u:
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (w oryginale),
wypełniony druk ZUS Z-3b,
wypełniony formularz ZUS ZAO (wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego).
Formalności należy dokonać przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku, tj. najpóźniej na dzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Oczywiście przedsiębiorca korzystający z obsługi biura rachunkowego może poprosić o pomoc w dopełnieniu formalności swojego księgowego.
Urlop ojcowski – co zyskuje ojciec prowadzący firmę?
Oprócz otrzymania zasiłku, który wynosi 100% podstawy wymiaru, korzyścią dla przedsiębiorcy jest możliwość obniżenia składek społecznych za miesiąc, w którym przebywa na urlopie ojcowskim. Co więcej, zasiłek jest zwolniony z podatku dochodowego. Oczywiście największą korzyścią jest możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu dziecka i jego mamy. Co ważne, matka dziecka może w tym samym czasie przebywać na urlopie macierzyńskim. Możesz przeczytać więcej na temat zasad przyznawania i wysokości świadczenia za urlop ojcowski na portalu Firmove.pl.
Co daje urlop wychowawczy a co ojcowski i tzw. tacierzyński?
Urlop ojcowski jest często mylony z popularnym urlopem tacierzyńskim. Tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą może „przejąć” ojciec, gdy matka wykorzysta z niego co najmniej 14 tygodni. Do tacierzyńskiego prawo ma przedsiębiorca opłacający ubezpieczenie chorobowe. Urlop ten wynosi do 6 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka.
Natomiast urlop wychowawczy na dziecko to zupełnie inny rodzaj świadczenia. Udzielany jest na okres 36 miesięcy, maksymalnie do zakończenia roku, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami limit wiekowy ulega wydłużeniu. Należy pamiętać, iż urlop wychowawczy jest bezpłatny. Rodzic nie otrzymuje wynagrodzenia ani zasiłku. Więcej o tym, komu i kiedy urlop wychowawczy przysługuje, przeczytasz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/czym-jest-urlop-wychowawczy-i-komu-przysluguje.