Uroczysta Gala podsumowująca Dni Nauki i Techniki w Lubinie

liderzyinnowacyjnosci.com 2 miesięcy temu

Każdego roku w ramach Dni Nauki i Techniki Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT „Zagłębia Miedziowego” w Legnicy organizuje wiele wydarzeń z udziałem zrzeszonych stowarzyszeń naukowo-technicznych. Jedną z ważniejszych tegorocznych uroczystości była gala XLIII Dni Nauki i Techniki zorganizowana w Lubinie 8 października wspólnie z legnickim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Patronat nad XLIII Dniami Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego objęli: Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. oraz Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Warszawie, który reprezentowała prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny

Dni Techniki mają bardzo długa historię. Na Dolnym Śląsku zorganizowano je po raz pierwszy w 1969r. w celu popularyzowanie, zwłaszcza wśród młodzieży, osiągnięć nauki, techniki i przemysłu danego regionu na tle całego kraju. Dni Techniki cieszyły się dużą popularnością, albowiem były ważnym elementem edukacji i informowały o najnowszych rozwiązaniach technicznych i ich implementacji w przemyśle, rolnictwie i usługach.

– W organizowaniu Dni Nauki i Techniki naszym priorytetem jest promowanie idei postępu i rozwój polskiej myśli technicznej – powiedział podczas inauguracji uroczystości Jerzy Tenerowicz. – Inicjujemy wiele działań służących temu celowi. Jesteśmy partnerami w kreowaniu zmian społeczno-gospodarczych w regionie. Współtworzymy, a także realizujemy lokalne i regionalne programy rozwoju. Wspieramy rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Pomagamy w podnoszeniu kwalifikacji pracowników i doskonaleniu organizacji pracy. Aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych wspólnotach i organizacjach inżynierskich.

Po transformacji gospodarki Dni Techniki stały się płaszczyzną kontaktów osobistych, prezentacji dorobku firm, instytucji i dokonań ludzi oraz wymiany doświadczeń. Przewodnim tematem stała się innowacyjność gospodarki, prezentowanie ofert środowiska technicznego dla gospodarki, a przede wszystkim propozycja podniesienia poziomu życia społecznego.

Rada Federacji Stowarzyszeń Nauko-Technicznych NOT Zagłębia Miedziowego ma w tym dziele duży udział. Świadczy o tym organizowane już od 48 lat Dni Nauki i Techniki oraz konkurs „Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego”.

Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki i dyplomy laureatom konkursu o Tytuł Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego za rok 2023. Nagrody przyznawane są za wybitne, zastosowane w praktyce osiągnięcia we wszystkich dziedzinach techniki w tym przede wszystkim dotyczące: konstrukcji obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu oraz nowych wyrobów i materiałów, procesów technologicznych, kompleksowej mechanizacji i automatyzacji procesów wytwórczych, zmniejszenia zużycia materiałów, surowców i energii, rozwiązań organizacyjno-ekonomicznych.

Gratulując laureatom tegorocznej edycji konkursu o Tytuł Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz Cudny – wskazała na niezwykle istotną rolę inżynierów w tworzeniu nowatorskich rozwiązań, które są źródłem technologicznego postępu, rozwoju gospodarczego i bogacenia się całych narodów. Wydarzenia organizowane przez Federacją, która skupia 40 stowarzyszeń naukowo-technicznych mają na celu inspirowanie twórczych postaw zespołów i osób oraz popularyzowanie tych dokonań. FSNT-NOT działa na rzecz rozwoju cywilizacyjnego Polski z podkreśleniem dorobku poprzednich pokoleń. Inicjuje, wspiera i prowadzi wiele projektów o charakterze edukacyjnym, integrując polskich inżynierów w kraju i zagranicą.

Jednym z najważniejszych cyklicznych wydarzeń jest Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (SZIP) oraz Kongres Techników Polskich, wspólnie organizowane przez Federację co 3 lata. W 6 Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich, który odbędzie się 11 czerwca w Poznaniu wezmą udział uznani specjaliści z kraju i z zagranicy, przedstawiciele świata polityki, nauki, przemysłu i organizacji pozarządowych, zapowiedziała prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny

Laureaci konkursu o Tytuł Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego za rok 2023

Otrzymały je zespoły autorskie za rozwiązania:

„Samojezdny Wóz Wiercący FLP1410 z Automatycznym Systemem Wiercenia” firmy Mine Master Sp. z o.o., oraz „Maszyna do półautomatycznego malowania skomplikowanych wzorów na bombkach choinkowych o rozmiarach od 70 do 120 mm średnicy z wykorzystaniem farb rozpuszczalnikowych i klejów z nałożonym brokatem” firmy Przedsiębiorstwo Produkcyjno–Handlowe „VITBIS” Spółka z o.o.,

Tytuł Wicemistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego za rok 2023 otrzymało rozwiązanie „Odzysk cynku z roztworów odpadowych w procesie zagospodarowania kwasów trawiących z ocynkowni” firmy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych O/Legnica

Wyróżnienie w konkursie Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego za rok 2023 przyznano zespołom autorskim za rozwiązania:

„Zagęszczanie odpadów poflotacyjnych pochodzących z ZWR Polkowice na Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów”- Oddział Zakład Hydrotechniczny” firmy KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakład Hydrotechniczny.

„Przecinarka plazmowo-tlenowa Zircon Extreme” firmy ECKERT AS Sp. z o.o.

WYRÓŻNIENIA PRAC DYPLOMOWYCH ABSOLWENTÓW UCZELNI TECHNICZNYCH Tytuł Wicemistrza Techniki w dziedzinie pracy dyplomowej otrzymały rozwiązania:

„Optymalizacja procesu betonowani łazienki modułowej w aspekcie skrócenia czasu realizacji zamówienia wewnętrznego na przykładzie przedsiębiorstwa Ready Bathroom Sp. z o.o.” zgłoszone przez Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, autor – Grzegorz Guss.

„Tworzenie świata wirtualnego 3D z wykorzystaniem własnych grafik” zgłoszone przez Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, autor – Wiktor Pendowski.

Pełna lista laureatów dostępna bedzie na stronie not.legnica.pl

Idź do oryginalnego materiału