Uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna i wyjątkowe wyróżnienia

moje-gniezno.pl 3 tygodni temu

Gnieźnieńskim obchodom ku czci Świętego Wojciecha od wielu lat towarzyszy Uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna. Jest ona okazją do wyróżnienia tych mieszkańców naszego miasta, którzy działają dla dobra innych, organizując życie społeczne, imprezy kulturalne i sportowe lub pomagając najbardziej potrzebującym. Odbyła się ona 23 kwietnia 2024 roku, jak zwykle w budynku Starego Ratusza.

Na Sesji Prezydent Tomasz Budasz odznaczył medalami jubileuszowymi Henryka Kota – działającego na rzecz seniorów, Danutę Kolendę – wieloletnią Prezeskę Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Gnieźnie oraz prof. Elizę Grzelak – specjalistkę od nazewnictwa lokalnego oraz cenioną naukowczynię.

Pełne biogramy odznaczonych dostępny poniżej.

Henryk Kot – Medal Jubileuszowy

Henryk Kot urodził się w Gnieźnie, gdzie odebrał wykształcenie średnie, techniczne. Pracę rozpoczął zaraz po ukończeniu szkoły w lipcu 1974 roku w Wielkopolskich Zakładach Obuwia „Polania”. Pracował w tym zakładzie do likwidacji w czerwcu 2013 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. W 1980 roku został działaczem związkowym, organizował powstanie wolnego związku zawodowego „Solidarność” właśnie w Polani, gdzie został wybrany przewodniczącym.

Był współzałożycielem gnieźnieńskiej „Solidarności Miejskiej” i członkiem NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska. Po przejściu na emeryturę postanowił działać dla dobra osób starszych i wstąpił do Klubu Seniora „Radość” funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Kultury, w którym działa do dziś. Był przewodniczącym Miejskiej Rady Seniorów w kadencji (2018-2023), w której wspólnie z koleżankami i kolegami zrealizowali wiele inicjatyw dla dobra najstarszych mieszkańców i mieszkanek Pierwszej Stolicy Polski.

Danuta Kolenda – Medal Jubileuszowy

Danuta Kolenda urodziła się w Czerwonej Wsi w województwie wielkopolskim. Wychowała dwoje dzieci i troje wnuków. Od ponad 15 lat jest Prezesem Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Gnieźnie, które zrzesza ponad 100 osób. Całe życie udziela się społecznie i zawsze stara się pomagać ludziom.

Organizuje co roku turnus rehabilitacyjny dla potrzebujących, pięciodniowe wczasy z mnóstwem atrakcji, Dzień Kobiet oraz zabawy andrzejkowe i noworoczne dla seniorów. Występuje także dla członków stowarzyszenia o odznaczenia – zawsze skutecznie.

Eliza Grzelak – Medal Jubileuszowy

Eliza Grzelak urodziła się w Gnieźnie. W 1984 roku ukończyła z wyróżnieniem studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praca magisterska dotyczyła języka mieszkańców wsi Obora. Badania te zapoczątkowały cykl badań regionalnych, których przedmiotem był język mieszkańców Gniezna i okolic, szczególnie w zakresie onomastyki i dialektologii. Ich wyniki opublikowała w kilkunastu artykułach oraz monografii: Nazewnictwo terenowe miasta Gniezna oraz gmin Gniezno i Niechanowo.

W latach 2001-2006 prof. Grzelak pracowała w Collegium Europaeum Gnesnense, od 2010 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej. Była współautorką programów kierunkowych, a także organizatorką kilku projektów naukowych oraz konferencji, które sprawiły, iż Gniezno stało się liczącym się punktem na naukowej mapie Polski. Jest autorką lub współautorką ponad stu artykułów, kilku monografii, ponad dwustu recenzji wydawniczych, kilku recenzji naukowych.

Jej prace publikowane były w Polsce, Rosji, Ukrainie, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowacji. Wygłaszała referaty na kilkudziesięciu konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych. Jej badania dotyczą najważniejszych zagadnień komunikologicznych: budowania relacji na granicy kultur, komunikacji elektronicznej, współczesnej modyfikacji systemu aksjologicznego. Jest także współautorką 50 tomów Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny. Wypromowała ponad 100 licencjatów i kilkudziesięciu magistrów oraz 4 doktorów. Warto zaznaczyć, iż wszyscy jej doktorzy byli związani zawodowo lub naukowo ze środowiskiem gnieźnieńskim.

Przez lata działalności koncentrowała swoją uwagę nie tylko na pracy naukowej, ale także popularyzacji wiedzy: była współorganizatorką pierwszych festiwali nauki w Gnieźnie, a w 2003 roku rozpoczęła wraz z dyrekcją i nauczycielami I LO w Gnieźnie prace nad projektem dydaktycznym Klasy Akademickiej. Sprawowała także opiekę merytoryczną nad klasami akademickimi w Strzelnie i Opalenicy.

W ramach stałej współpracy realizowała innowacje dydaktyczne w kilku szkołach ponadgimnazjalnych, a jako członek-założyciel przyczyniła się do powołania Gnieźnieńskiego Towarzystwa Naukowego. W 2011 roku opracowała program Podyplomowych Studiów Komunikacja w Organizacji, których była koordynatorem. Od lat współpracuje z wieloma Uniwersytetami Trzeciego Wieku, szczególnie z gnieźnieńskim. Służy też swoją wiedzą współpracując z wieloma fundacjami, przygotowując dla nich warsztaty i wykłady, wygłasza wykłady otwarte na temat współczesnej komunikacji międzyludzkiej i jest członkiem kilku Towarzystw naukowych.

Jej zaangażowanie zostało docenione, przyznano jej wiele nagród, wyróżnień naukowych i społecznych, min.: tytuł Przedsiębiorczej Kobiety Roku, Gnieźnianina Roku, nagrody rektorskie oraz Medal Edukacji Narodowej.
Doceniając jej osiągnięcia naukowe, społeczne oraz popularyzatorskie, Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, na wniosek Rady Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, przyznała w 2021 roku dr hab. Elizie Grzelak, profesor UAM, tytuł profesora nadzwyczajnego.

Idź do oryginalnego materiału