USK w Opolu świętuje 7 lat istnienia

doxa.fm 4 miesięcy temu
fot. USK w Opolu

W 2017 roku Wojewódzkie Centrum Medyczne zostało przekształcone w Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

– W czerwcu 2017 roku władze samorządowe województwa opolskiego i Uniwersytetu Opolskiego stanęły przed trudnym zadaniem przekształcenia placówki, co było możliwe poprzez wprowadzenie wysokospecjalistycznego lecznictwa, badań klinicznych i kształcenie studentów kierunku lekarskiego opolskiej uczelni – wymienia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – Dla naszego szpitala przekształcenie w Szpital Uniwersytecki, to tak naprawdę otworzenie nowej ery w lecznictwie i funkcjonowaniu szpitala.

– Nie trzeba tłumaczyć, iż jest to najważniejsza placówka na terenie Opola – dodaje Maciej Wujec, pierwszy zastępca prezydenta miasta Opola. Świadczy ona najbardziej kompleksowe usługi. Pacjenci to dostrzegają, bo te pond 200 milionów zainwestowanych w obiekty po prostu widać.

– Jesteśmy dumni z wszystkiego, co udało nam się osiągnąć przez ostatnich 7 lat. Przyszłością rozwoju uczelni, przyszłością rozwijającego się Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego są Centra Naukowo Badawcze – mówi Jacek Lipok, prorektor ds. nauki UO, rektor elekt UO.

– Czekam na badania do kardiologa – mówi Jolanta. – Dowiedziałam się, iż jest możliwość zbadania się bez kolejki i korzystam z tej możliwości.

– Pamiętam dokładnie sesję Sejmiku Wojewódzkiego, gdzie podpisaliśmy odpowiednie dokumenty. Była euforia i entuzjazm, ale też duża wdzięczność za zaufanie od władz województwa opolskiego za taka formę przekazania Uniwersytetowi Opolskiemu szpitala – dodaje ówczesny rektor Uniwersytetu Opolskiego Marek Masnyk.

Przez ostatnie 7 lat Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu pozyskał ponad 260 milionów złotych na inwestycje, doposażenie, rozszerzył samodzielne prowadzenie badań klinicznych, a pierwszy rocznik absolwentów kierunku lekarskiego UO niedługo ukończy staże podyplomowe i rozpocznie naukę w zawodzie. Aktualnie szpital zabiega o sfinansowanie utworzenia Centrum Sercowo -Naczyniowego, na co potrzebna jest kwota ok. 500 milionów złotych.

Podczas dzisiejszego jubileuszowego spotkania można było skorzystać z badań profilaktycznych.

Dariusz Madera, Maciej Wujec, Jacek Lipok, pacjentka, Marek Masnyk:

Szersza relacja:

autor: Katarzyna Żurawska-Leśków

Idź do oryginalnego materiału