Uwaga na fałszywe alerty RCB! Oszuści żerują na tragedii powodzian

dadhero.pl 1 dzień temu
Dostałeś alert RBC, w którym oprócz informacji jest prośba o kliknięcie w dołączony link? Uważaj, to fałszywka rozsyłana przez złodziei. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed takimi smsami, które do złudzenia przypominają alerty RCB. Kliknięcie w podejrzane linki może doprowadzić do zawirusowania telefonu.


Od kilku dni na południu Polski trwa dramatyczna walka z gigantyczną powodzią. Niestety, oprócz ludzi, którzy starają się pomagać ofiarom żywiołu, są też tacy, którzy chcą żerować na tej tragedii. Wykorzystują do tego oszustwo metodą "na alert RCB" i masowo rozsyłają smsy z podejrzanymi linkami. Skala tego procederu jest tak duża, iż Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalne ostrzeżenie.

Nie klikaj, nie odpisuj!


"Uwaga! Fałszywe SMS-y podszywające się pod Alert RCB. Otrzymaliśmy informacje, iż rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki. Przypominamy, iż prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie w odnośnik" – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wszystkie alerty rozsyłane przez RCB są też publikowane na oficjalnych kanałach tej instytucji w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej. Żeby zatem sprawdzić, czy przesłana na telefon wiadomość jest autentyczna, wystarczy wejść na stronę profile Centrum na Instagramie, Facebooku czy portalu X. Przede wszystkim jednak nie wolno odpisywać na SMS-y z fałszywymi alertami ani klikać w dołączone do nich linki. To grozi zainfekowaniem telefonu groźnym wirusem i może skończyć się utratą pieniędzy.

Najnowszy alert RCB został rozesłany w poniedziałek 16 września do osób przebywających w kilkunastu dotkniętych bądź zagrożonych powodzią powiatów w trzech województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Zawiera apel o to, by unikać kontaktu z wodą powodziową, nosić wodoodporne ubrania i buty używać tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia oraz nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe ani nie zbliżać się do urządzeń hydrotechnicznych.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa


Idź do oryginalnego materiału