Na korytarzu Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie zawisły nagany dyrektora dla dwóch uczennic.
Zdaniem działacza Młodej Lewicy Miłosza Napierały to "wystawienie uczniów na ostracyzm społeczny".
Dyrekcja liceum twierdzi, iż działała zgodnie ze statutem i powołuje się na opinię ministra edukacji.
Na Twitterowym koncie Miłosza Napierały działacza Młodej Lewicy pojawiło się zdjęcie z korytarza z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. Wywieszone karty przypominają pisma urzędowe i wszyscy uczniowie przemierzający korytarz mogą się z nich dowiedzieć, iż dwie uczennice otrzymały naganę do dyrektora. Z dokumentów nie można się dowiedzieć, co złego zrobiły nastolatki, za to dokładnie wiadomo, o kogo chodzi, gdyż zostały podane imiona i nazwiska uczennic.
Według Napierały to "skandal", "jawne naruszenie prywatności" oraz "znieważenie osób uczących się". "W tym momencie nagana należy się tylko i wyłącznie dyrekcji szkoły" - napisał działacz na Twitterze. W rozmowie z polsatnews.pl działacz przypominał, iż obowiązuje ochrona danych osobowych, a także zaznaczył, iż takie działanie dyrekcji to "wystawieniem uczniów na ostracyzm społeczny".
Szkoła miała do tego prawo
Zdaniem dyrektorki placówki, Agnieszki Adamczyk, udzielenie i upublicznienie nagany było "ostatecznością". Poprzednie próby rozmów, wpisów do dziennika i rozmów z rodzicami nie przyniosły pożądanych efektów. Ponieważ "żadne procesy wychowawcze nie przynosiły rezultatów", zapadła decyzja o publicznym wywieszaniu nagan.
Co więcej, odnosząc się do zarzutów Napierały, dyrektorka wyjaśnia, iż status szkoły jak najbardziej umożliwia upublicznienie nagany "na forum" edukacyjnej placówki. Ten z kolei był konsultowany z prawnikami, więc nie ma mowy o łamaniu prawa.
Za to, jak zaznacza, upublicznienie uwagi przez jednego z uczniów, które zrobił ich fotografię, jest już złamaniem prawa.
Jak szkoła może karać uczniów?
Prawo oświatowe nie wskazuje kar, jakie mogą pojawić się w statutach szkół. Placówki mają więc pełną swobodę działania w tym zakresie.
Dyrekcja w sprawie upublicznienia tej konkretnej nagany wskazuje na odpowiedź ministra edukacji narodowej z 23 stycznia 2009 roku: "Zastosowanie kary polegającej na podaniu do publicznej wiadomości społeczności szkolnej informacji o ukaraniu określonego ucznia, z uwagi na rodzaj popełnionego przewinienia, bądź też z uwagi na uporczywość pewnych zachowań i nieskuteczność innych, stosowanych wobec tego ucznia kar, może realizować funkcję wychowawczą kary nie tylko w stosunku do ukaranego ucznia, ale w stosunku do innych uczniów".
Kuratorium oświaty w Poznaniu nie planuje podejmować żadnych szerszych działań w tej sprawie, gdyż działanie było zgodne ze statusem szkoły, a szkoła działa w porozumieniu z rodzicami.