Współczesny świat bywa głośny, szybki i pełen wrażeń – a dzieci, choć interesujące i otwarte, nie zawsze są na to gotowe. Przebodźcowanie to coś, co wielu rodziców widzi codziennie. Jak sobie z tym radzić? Czy istnieją programy edukacyjne, które mogą wesprzeć w tym rodziców?
Trudności z koncentracją, ze snem, rozdrażnienie. To nie „złe zachowanie” – to sygnał, iż układ nerwowy dziecka mówi „dość”.
Jak pomóc dzieciom radzić sobie z tą sytuacją, zwłaszcza w świecie pełnym ekranów? Fundacja Orange zachęca do udziału w MegaMisji, bezpłatnym programie dla przedszkoli i klas 1-3 z całej Polski. Dlaczego warto się do niego zgłosić? I czym są MegaMoce, których uczą się dzieci? Zapytaliśmy o to Renatę Muchę, nauczycielkę wczesnoszkolną z Zespołu Szkół Gminnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łapczycy. – Poprzez zabawę można kształtować kompetencje społeczne dzieci, nauczyć je przede wszystkim współpracy w grupie, prawidłowej komunikacji, rozumienia emocji swoich i innych osób – mówi.
Nauczycielka podkreśla, iż podczas zajęć uczniowie doskonalą umiejętność współpracy w grupie, zgłębiają podstawy dobrej komunikacji, zasad kulturalnej dyskusji i uczą się krytycznego myślenia, aby lepiej podejmować świadome decyzje. Dzieci zdobywają doświadczenie, jak mądrze podchodzić do bezpieczeństwa w komunikacji i mediach – to szczególnie ważne w czasach, kiedy bez ekranów adekwatnie nie możemy się obejść. Zajęcia rozwijają kompetencje społeczne i cyfrowe. Są niezwykle angażujące, a dzieci nie mogą się ich doczekać.
– Nasze zajęcia odbywały się w świetlicy szkolnej. Tydzień bez MegaMisji nie istniał. Uczniowie bardzo przeżywali kolejne misje, angażowali się w wyzwania i ćwiczenia. To naprawdę świetna zabawa, połączona z nauką – dodaje Renata Mucha.

Uważność – kompetencja XXI wieku
W dzisiejszym świecie dzieci od najmłodszych lat otoczone są nowoczesnymi technologiami. Zgodnie z danymi z raportu NASK „Nastolatki 3.0” ponad połowy nastolatków (54,9%) dotyka zjawisko multiscreeningu, czyli używania kilku urządzeń równocześnie.
W tym roku program MegaMisja kładzie szczególny nacisk na uważność. To umiejętność, która wspiera koncentrację, wpływa korzystnie na zdolność uczenia się i pomaga dzieciom, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym, funkcjonować w rzeczywistości pełnej bodźców.
W świecie, w którym migające obrazy i dźwięki towarzyszą dzieciom nieustannie, coraz trudniej zatrzymać się tu i teraz. Ekrany uczą szybkiego reagowania, ale rzadko uczą uważnego bycia. Tymczasem dzieci – tak jak dorośli – potrzebują chwili ciszy, kontaktu z naturą, swobodnej zabawy, rozmowy bez pośpiechu.
Uważność to patrzenie dziecku w oczy, wspólne liczenie oddechów, smakowanie jabłka bez bajki w tle. To odkrywanie, iż najważniejsze rzeczy dzieją się nie w ekranie, ale w relacji – tuż obok.
Ładne Bebe zachęca nauczycieli do zgłaszania swoich placówek (zarówno publicznych, jak i niepublicznych), a rodziców do informowania nauczycieli o możliwości udziału w MegaMisji. To świetna inicjatywa!

MegaMisja dla szkół i przedszkoli – co warto wiedzieć?
Do 25 kwietnia 2025 roku szkoły i przedszkola mogą się zgłaszać do programu edukacyjnego Fundacji Orange – MegaMisji. Rekrutacji towarzyszy hasło „Krok po MegaMoce”. Program jest realizowany w dwóch wersjach:
- MegaMisja dla szkół – przeznaczona dla uczniów klas 1-3, rozwija ważne kompetencje społeczne i cyfrowe.
- MegaMisja dla przedszkoli – kompleksowy program edukacyjny dla dzieci w wieku 5-6 lat, który pozwala zdobyć prawdziwe MegaMoce, czyli umiejętności pomagające w świadomym korzystaniu z technologii.
Program MegaMisja jest prowadzony w szkołach od 10 lat, do tej pory wzięło w nim udział 50 tysięcy dzieci z 2 tysięcy placówek w całej Polsce. W 2024 roku ruszyła pierwsza edycja dla przedszkoli. Spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – już w pierwszym naborze zgłosiło się blisko 1000 placówek.
Jak zgłosić się do MegaMisji?
Rekrutacja do MegaMisji dla szkół i przedszkoli trwa do 25 kwietnia 2025 roku do godziny 12.00. Aby zgłosić placówkę, należy:
- Wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacja.orange.pl/megamisja.
- Przygotować krótkie nagranie wideo z odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego chcemy wziąć udział w MegaMisji?”.
- Zgłoszenia zawsze dokonuje nauczyciel, nauczycielka albo inna osoba pracująca w szkole lub przedszkolu.
Zajęcia w ramach programu prowadzą nauczycielki i nauczyciele na podstawie gotowych scenariuszy opracowanych przez Fundację Orange. Wspierani są kompleksowymi materiałami dydaktycznymi, mają także możliwość rozwijania nowych kompetencji. Dodatkowo placówki biorące udział w programie otrzymują zestawy kreatywne, gry, książki i inne materiały edukacyjne.

20 lat Fundacji Orange na rzecz dzieci i edukacji
Fundacja Orange od 20 lat działa na rzecz edukacji i rozwoju dzieci w świecie cyfrowym. W tym czasie jej inicjatywy objęły 650 tysięcy dzieci, a ponad 93 tysiące nauczycieli skorzystało z programów wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.
Nie czekaj – zgłoś swoją szkołę lub przedszkole do MegaMisji i pomóż dzieciom zdobyć prawdziwe MegaMoce!
***
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Orange.