W domu mówią, iż idą na grzyby? To pokolenie nie wie, co to szacunek do przyrody

mamadu.pl 2 miesięcy temu
W lasach tłumy, jednak nie wszyscy udają się tam, by zbierać grzyby. Nasza czytelniczka zauważa, iż współczesna młodzież absolutnie nie wie, jak się zachować na łonie natury. "Rodzice zapomnieli wyjaśnić, czym jest szacunek do przyrody, a cały świat się nie kręci wokół nich?" – pyta Żaneta.


"Chciałabym podzielić się swoim ostatnim, niestety bardzo smutnym doświadczeniem, które spotkało mnie w trakcie wyprawy do lasu z dziećmi. To pokazuje, do czego prowadzi brak edukacji małych dzieci na temat szacunku do przyrody.

Jak co roku wybraliśmy się na grzyby – to nasza mała rodzinna tradycja, która nie tylko uczy dzieci rozpoznawania gatunków grzybów, ale przede wszystkim daje im możliwość obcowania z naturą, w spokoju i harmonii z otoczeniem. Niestety to, co zobaczyliśmy w lesie, sprawiło, iż zaczęłam się zastanawiać, gdzie podział się szacunek do przyrody u młodego pokolenia.

To nie prywatny plac zabaw


Podczas naszej wędrówki natknęliśmy się na grupę nastolatków. Siedzieli wokół ogniska, które rozpalili w środku lasu, w miejscu absolutnie do tego nieprzystosowanym. Wokół rozrzucone były śmieci. Kilku z nich łamało gałęzie i niszczyło rośliny, jakby zupełnie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cennym miejscem jest las. Najgorszy jednak był wszechobecny hałas – krzyki, głośne rozmowy, wrzaski. W tym momencie zrozumiałam, iż dla tych młodych ludzi las to po prostu kolejna przestrzeń do zabawy, a nie miejsce pełne życia, które wymaga szacunku.

Zawsze wydawało mi się, iż las jest miejscem, gdzie człowiek odnajduje spokój, uczy się cierpliwości, obcowania z naturą i odpowiedzialności za środowisko. Niestety, dzisiejsza młodzież nie myśli o tym, iż są tam inni ludzie, zwierzęta, a przede wszystkim – iż sama przyroda potrzebuje opieki i ochrony.

Nikt ich tego nie uczy?


Zastanawia mnie, czy młodzież po prostu nie wie, jak się zachowywać w lesie, czy nikt ich tego nie nauczył. Przecież rodzice powinni uczyć dzieci szacunku do natury, a szkoły też mogłyby kłaść większy nacisk na edukację ekologiczną. Las to nie tylko miejsce wolności – to także odpowiedzialność. Każdy z nas ma obowiązek dbać o jego stan, tak aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się jego pięknem.

Las to przecież nie jest przestrzeń, w której można robić, co się chce. Moje dzieci widziały to wszystko i teraz będę musiała im tłumaczyć, iż właśnie tak nie powinno wyglądać zachowanie w lesie. Nie zakładajcie, iż wasze dzieci wiedzą, jak się zachować. Porozmawiajcie z nimi".

Idź do oryginalnego materiału