W Muzeum Śląska Opolskiego szkolą się mentorzy edukacji kulturalnej

doxa.fm 10 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Spotkania mają na celu podnoszenie kompetencji opolskich kadr kultury i oświaty z zakresu edukacji kulturalnej, poprzez nowoczesne formy działań edukacyjno-animacyjne. Szkolenie ma formę warsztatów inspirujących oraz projektowych, a także wizyt studyjnych w innych placówkach.

– Dzisiejsze spotkanie rozpoczynamy od wzajemnego poznawania się i będziemy się uczyć jak projektować dzięki metody Design Thinking – mówi Joanna Ojdana, zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego. – W tej edycji grono zainteresowanych jest bardzo duże. To nauczyciele, przedstawiciele bibliotek oraz organizacji pozarządowych. Łączymy wszystkich, którzy rzeczywiście chcą działać w obszarze edukacji kulturalnej. Ten projekt jest nietypowy, bo realizowany tylko i wyłącznie w województwie opolskim. Ma on na celu wzmocnienie potencjału kadr kultury i oświaty tak, żeby jeszcze lepiej realizować dzięki nowoczesnych metod działania w regionie. Cały rok będziemy się spotykać, działać, wzajemnie poznawać, wymieniać postrzeganiem świata kultury i oświaty. Na koniec szkolenia będzie zorganizowany konkurs, w którym muzeum sfinansuje zakup materiałów na organizację warsztatów tandemów składających się z nauczyciela, edukatora kultury, przedstawiciela organizacji pozarządowej. Wyłonimy wówczas około 15 scenariuszy, które następnie będą realizowane na terenie województwa opolskiego.

– Chciałbym nabyć kompetencje edukacji kulturalnej, żeby wiedzieć w jaki sposób przekazywać dalej swoją wiedzę, ale także nauczyć się w jaki sposób edukować – mówi Artur Zołądź, uczestnik spotkania mentorów.

– Te warsztaty mają na celu danie inspiracji sieci mentorów i motywacji do tego, żeby kształtując swoją ofertę lepiej poznawać potrzeby swoich odbiorców – dodaje Jan Strycharz, trener kreatywności, trener Design Thinking z Krakowa. – Będziemy między innymi pokazywać w sposób fajny, lekki i przyjemny, jak te potrzeby można poznać. Pokażemy jak działa metoda Design Thinking, czyli w jaki sposób zbliżyć się do odbiorcy, w sposób ludzki i empatyczny przytulić go, zrozumieć i wysłuchać. Ponadto spojrzeć na świat z jego perspektywy. Szkolenie takich grup jak ta dzisiejsza, są bardzo miłe, bo to są otwarci ludzie, na co dzień mający do czynienia z innym człowiekiem, do którego sami wychodzą z propozycjami. Nie jest proste słuchać i rozumieć co druga osoba chce nam przekazać. To kompetencja, która w dzisiejszych czasach mocno zanika. Jesteśmy atakowani z różnych stron informacjami, gwałtownie się nudzimy, dlatego przestajemy słuchać. My będziemy wsłuchiwać się w potrzeby innych.

W tegorocznej edycji projektu bierze udział ponad 50 osób.

Dłuższa relacja:

Galeria zdjęć:

Autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału