O możliwościach doskonalenia umiejętności uczniów i nauczycieli szkół zawodowych dyskutowano dziś (7.11) w Opolu. Na konferencji przedstawiono możliwości udziału tych placówek w projektach zagranicznych. Spotkanie było też platformą wymiany doświadczeń pomiędzy szkołami w zakresie doskonalenia kompetencji zawodowych podczas współpracy międzynarodowej.
– W naszym województwie bardzo dużo szkół bierze udział w projektach unijnych. Są to zarówno programy mobliności, jak i praktyki zagraniczne. To są programy, które pozwalają uczniom na doskonalenie swoich kompetencji zawodowych i dają możliwość takiego międzykulturowego kształcenia – mówi Joanna Raźniewska, Opolska Kurator Oświaty.
– W programie Erasmus uczestniczymy od dwóch lat. Korzystają z niego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W przyszłym roku realizowane będą zagraniczne staże uczniowskie. Młodzież pojedzie na praktyki w zawodach gastronomicznych i fotograficznych – informuje Przemysław Ziółkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kluczborku.
– Udział w programach daje uczniom i nauczycielom niezwykłe korzyści, zarówno zawodowe, jak i społeczne. Pozawala to na promowanie kraju, małej ojczyzny, a przede wszystkim pozwala łączyć teorię z praktyką – tłumaczy Halina Pilarz z Kuratorium Oświaty w Opolu.
– Brałem udział w miesięcznych praktykach zagranicznych w jednym z hoteli na Malcie. Po odbyciu stażu, zdobyliśmy „Europass”, który otwiera nam horyzonty w dziedzinie gastronomii. Bardzo dobrze wspominam ten czas – opowiada Daniel Bewko, absolwent Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.
Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Opolu wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Joanna Raźniewska, Przemysław Ziółkowski, Halina Pilarz, Daniel Bewko:
Dłuższa relacja:
autor: Anna Kurc