W Ósemce mamy rady na odpady

brzeg24.pl 1 rok temu

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci” – Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry


Wszystko zaczyna się od świadomości i poczucia odpowiedzialności za własne działania. To, co dotąd było niedostępne dla umysłu, staje się namacalne i bardziej zrozumiałe, a przez to jest rzeczywiste. Mowa tutaj o młodym pokoleniu, które nabywa wiedzy o środowisku społecznym, ekologii. Najmłodsi zaczynają rozumieć zjawiska przyrodnicze oraz wpływ człowieka na przyrodę. Ta wiedza daje im cel do działania, pozwala na podjęcie ważnych kroków do zmiany własnych zachowań. Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 poznali związek pomiędzy zjawiskami przyrody a niszczącym wpływie człowieka na ekologię.

Mądra edukacja ekologiczna pozwala na rozwijanie wrażliwości, daje poczucie odpowiedzialności, sprawczości i zdobycia wielu innych kompetencji. Napędza do działania, którym jest propagowanie ochrony środowiska i dokonywanie wyborów, mających dobry wpływ na przyrodę. Taką piękną postawę zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, biorąc udział w konkursie oraz w sprzątaniu swojego małego „świata”. Na terenie województwa opolskiego powstał Projekt „Mamy rady na odpady”, „kampania edukacyjna dla najmłodszych, która ma pomóc zrozumieć, jak dokonywać segregacji śmieci i gospodarować odpadami”. W związku z tym Urząd Marszałkowski w Opolu ogłosił, m.in.: konkurs na reportaż pn. „Dzień Ziemi – sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę”, w którym uczennica Roksana Wechman z klasy VB zdobyła wyróżnienie. Dodatkowo klasa IIIb, otrzymała specjalne gratulacje za działania zespołowe w tworzeniu reportażu. Dnia 2 lutego 2023 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 pojawiła się Pani Monika Jurek – Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, aby złożyć osobiste gratulacje, przekazać nagrody rzeczowe oraz wręczyć dyplom uczestnikom: Roksanie Wechman za wyróżnienie w konkursie oraz całej 28-osobowej klasy IIIb za liczny udział. Pani Monika Jurek podkreśliła, iż nagroda jest szczególna i wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w takim konkursie i w tej trudnej kategorii wzięła udział cała klasa. Uczniowie na wszystkie pytania pani Moniki Jurek dotyczące tej tematyki odpowiedzieli śpiewająco. Pani dyrektor Lucyna Bończak wraz z panią wicedyrektor Iwoną Kiesińską, złożyły gratulacje nauczycielkom: pani Dorocie Wojciechowskiej oraz pani Beacie Malinowskiej za zachęcenie uczniów do udziału, zgłoszenie do konkursu, a uczniom za wspólne działania, świadczące o wzorowej współpracy zespołowej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż od najmłodszych lat należy uczyć dziecko jak poznawać i szanować środowisko przyrodniczo-społeczne, wiedzieć iż świat zewnętrzny oddziaływuje na narządy zmysłów. Dzięki tym doświadczeniom w umyśle dziecka powstają procesy psychiczne takie jak wrażenia, wyobrażenia. Skonstruowanie obrazu świata zewnętrznego nie jest łatwe, dlatego należy aktywizować dziecko od najmłodszych lat, poprzez obserwację, edukację i włączanie go w tworzenie namacalnych dowodów, realizację prostych eksperymentów. Budząc świadomość, budzi się chęć do zmiany i do działania. Utrzymywanie tej chęci w dorosłym życiu, nie jest łatwe, ale jest możliwe. Dlatego zmiana zachowań u najmłodszych powinna stanowić przykład, dla wszystkich człowieka. Ziemia to nasz Dom, żyjmy z Nią w harmonii.

Beata Malinowska

Idź do oryginalnego materiału