W podstawówce brak prac domowych, liceum ryje do nocy. "Przegięcie w żadną stronę nie jest wskazane"

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: shutterstock.com/Davi Zapico


Debata o pracach domowych toczy się od wielu miesięcy i lat, choć jak dotąd nie wypracowaliśmy tu "dobrej zmiany", z której zadowoleni byliby wszyscy uczniowie. A co o tym myślą rodzice? Oto ich opinie, które zebraliśmy z facebookowych wpisów.Zgodnie z decyzją ministerki edukacji Barbary Nowackiej, od początku kwietnia 2024 nauczyciele nie mogą zadawać prac domowych. W praktyce wygląda to tak, iż w klasach I-III zakaz obejmuje jedynie zadawanie prac pisemnych i praktyczno-technicznych, ale z wyjątkiem tych, które usprawniają tzw. motorykę małą, a w starszych klasach przez cały czas obowiązują wszelkie ćwiczenia pamięciowe, utrwalanie poznanego materiału, czytanie lektur (Zobacz: Mama drugoklasistki: Zakaz prac domowych to kpina. Codziennie wierszyk, dyktando, lektura).
REKLAMA




Zniesienie prac domowych spotkało się ze sporym entuzjazmem ze strony najmłodszych uczniów, jednak ci, którzy uczą się w liceum, sugerują, iż rząd o nim zapomniał. A o tym więcej niedawno opowiedziała nam jedna z licealistek, które w szczerym liście do redakcji opisała, jak wygląda szara rzeczywistość polskich uczniów szkół średnich (Zobacz: Licealistka: Szkoła jest jak praca. Tylko nikt nam nie płaci, a wymaga więcej). "Spędzamy w szkole osiem godzin, wliczając w to przerwy. Większość tego czasu jest ściśle przeznaczona na przyswajanie wiedzy z wielu dziedzin od wczesnego rana do późnego popołudnia. Taki czas można przyrównać do pracy na pełen etat, różniący się jedynie brakiem płacy i oczekiwaniami wiedzy z wielu dziedzin, zamiast jednej. Po tylu godzinach nauki ludzki mózg jest już ekstremalnie przemęczony" - pisała nastolatka. Na jej słowa zareagowali nasi czytelnicy.

Zobacz wideo

Koniec prac domowych – ciąg dalszy kontrowersji. Analizujemy w "Co to będzie"



"Nawet w głębokim PRL dzieci nie ślęczały godzinami nad lekcjami"Po publikacji artykułu z refleksją rozżalonej uczennicy liceum, wielu naszych czytelników zabrało głos w sprawie prac domowych. Niektórzy uznali, iż zadania domowe powinny zostać, bo to obowiązek uczniów, a inni przekonywali, iż to wszystko powinno się ujednolicić i nie widzą sensu w tym, iż uczniowie w liceum wciąż mają je zadawane. "Ten brak prac domowych to fikcja. U syna w szkole nie zadają lekcji, ale za to są codzienne kartkówki, więc uczyć i tak się trzeba"; "Albo wszyscy, albo nikt. Skoro uczniowie są przemęczeni, to trzeba ich wysłuchać" - pisali nasi czytelnicy. Wśród komentujących byli też tacy, którzy dziwili się, iż licealiści mają aż tak dużo godzin i pytali, czy to przypadkiem nie kłamstwo. "Przecież choćby w głębokim PRL -u dzieci nie ślęczały godzinami nad lekcjami, chociaż wtedy dyscyplina była większa i więcej zadane i więcej trzeba było umieć i nauczyciele nie tolerowali niewiedzy. Myślę, iż z tymi godzinami teraz to wielka przesada"; "Trzeba się uczyć i nie narzekać";


Rodzic: Dzieci powinny mieć czas choćby na lenistwoJedna z mam zwróciła uwagę na fakt, iż każde dziecko oprócz tego, iż ma prawo do nauki, powinno mieć także prawdo do odpoczynku. Sugeruje więc, iż aby działania rządu przyniosły oczekiwane efekty, trzeba wszystko wypośrodkować. "Przegięcie w żadną stronę nie jest wskazane. Powinny być prace domowe, aby dzieci nauczyć obowiązkowości, systematyczności i w ogóle czegoś nauczyć, bo nie wierzę, iż jeden nauczyciel ogarnie ponad 20 dzieci, szczególnie w młodszych klasach, a przy tym dopilnuje i poprawi każde dziecko. Wszystko jednak oczywiście w granicach rozsądku, a nie tak by dziecko siedziało całe popołudnia. Musi być czas na inne aktywności. Na lenistwo też. A już masakrą jest to, jak dzieci dostawały zadania domowe, które de facto musieli robić rodzice, bo były ponad możliwości dziecka np. wymyślne prace techniczne czy plastyczne" - przekonuje rodzic. Uważasz, iż zniesienie prac domowych ma sens? Co byś zmienił we współczesnym szkolnictwie, a może wręcz przeciwnie - niczego byś nie zmieniał/a? Jesteśmy ciekawi, jakie masz zdanie na ten temat. Podziel się nim z nami w komentarzach lub na edziecko@grupagazeta.pl.
Idź do oryginalnego materiału