W ramach akcji Narodowe Czytanie wspólnie zagłębiliśmy się w dzieło Juliusza Słowackiego – „Kordiana”.

kp.kalisz.pl 1 miesiąc temu

W Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyło się niezwykłe spotkanie z polskim dramatem romantycznym. W ramach akcji Narodowe Czytanie wspólnie zagłębiliśmy się w dzieło Juliusza Słowackiego – „Kordiana”. Była to niepowtarzalna okazja, by odkryć na nowo tajemnice i piękno tego wyjątkowego utworu, który w 2024 roku jest narodową lekturą. Czytanie fragmentów dramatu było szczególnie wyjątkowe dzięki udziałowi gościa specjalnego – Zbigniewa Lesienia, znanego aktora teatralnego i filmowego, byłego dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wysłuchania „Kordiana” w interpretacji wybitnego aktora oraz zaproszonych gości, ale także do refleksji nad ponadczasowymi tematami podejmowanymi przez Słowackiego – marzeniami, patriotyzmem i walką o wolność.

Swoją obecnością zaszczycili nas również: starosta kaliski Jan Adam Kłysz, Jarosław Wujkowski dyrektor Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Anna Napierała, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, Anna Piotrowska, zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Kaliszu, Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Piotr Bigora dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego, Joanna Dolna, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Beata Prus dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, Sylwia Baranowska dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, Robert Kuciński dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Jerzy Szukalski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Agnieszka Przybyłowska dyrektor Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu, Dorota Zdyb dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Jacka i Agatki” w Kaliszu. Spotkanie poprowadził Witold Torbiarczyk, nauczyciel polonista i radiowiec.

Z naszego zaproszenia skorzystali także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. M Kopernika w Kaliszu, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Szkoły Jagiellończyk w Kaliszu oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Zdalnie nasze zmagania z lekturą „Kordiana” śledzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrzeszowie, Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której uczestnicy mogli podzielić się swoimi wrażeniami oraz porozmawiać z naszym gościem o wpływie „Kordiana” na polską kulturę i tożsamość narodową.

Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział i do zobaczenia za rok.

Idź do oryginalnego materiału