W Sońsku i Ojrzeniu zaczęła się w poniedziałek Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW

scenakultury.pl 7 miesięcy temu

Zajęcia z młodzieżą ze szkół podstawowych w Sońsku i Ojrzeniu rozpoczęły dwudniową Retrospektywę Festiwalu Filmowego NNW na Gołotczyźnie. Odbyły się profesjonalne warsztaty filmowe dla uczniów. Swoim doświadczeniem dzieli się m.in. dyrektor Festiwalu Filmowego NNW, reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski. Uczniowie sami stanęli za kamerą, ustawili światło, nagrali wspomnienia świadków historii i obejrzeli filmy dokumentalne pokazywane i nagradzane na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Uczniowie w Sońsku wysłuchali opowieści pani Feliksy Drążek i ks. Wiesława Maruszewskiego. Pani Feliksa jest autorką jednego z pierwszych wpisów w szkolnej kronice szkoły, której 100-lecie Sońsk świętował w ubiegłym roku. Kolejnym gościem, który dzieli się swoimi wspomnieniami jest ks. Wiesław Maruszewski.

Historia rodziny księdza jest bliżniaczo podobna do tych które podejmuję od lat w swoich filmach opisując tragedie Żołnierzy Wyklętych. Rodzina księdza, za pomoc słynnemu niezłomemu “Rojowi”, zapłaciła wielką cenę. Dziadek księdza, wujowie, ciotka a choćby ojciec przeszli przez komunistyczne więzienia. Nie wszyscy przeżyli. Majątek Maruszewskich został skonfiskowany. Rodzina nigdy go nie odzyskała. Wielu z nas znała od dziesięcioleci księdza, jednak historia rodziny szersze światło ujrzała dopiero kilka lat temu, podczas jednej z Retrospektyw Festiwalu w Ciechanowie

– mówi dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski.

W szkole w Ojrzeniu uczniowie spotkali się z synem Ireneusza Palińskiego – pierwszego polskiego Mistrza Olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów z 1960 roku w Rzymie. Piotr Paliński opowiadał swoim młodym sąsiadom o początkach drogi sportowej swojego taty, a przy okazji także mieszkańca właśnie gminy Ojrzeń.

Pokazane zostały filmy “1939. Oblężenie Warszawy” nagrodzone Złotym Oporikiem Festiwalu NNW w reż. Eugeniusza Starky’ego oraz “Kochankowie z lasu” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Poza tym młodzież zobaczyła dwie wystawy przygotowane przez Festiwal Filmowy NNW: “O misiu Wojtku” oraz o “Podziemiu Niepodległościowym na Północnym Mazowszu”.

Wracamy do źródeł, na Północne Mazowsze do gminy Sońsk w powiecie ciechanowskim, gdzie opór przeciw obu totalitaryzmom trwał niemal do połowy lat 50-tych.To właśnie z tej gminy pochodziła, chyba największa ilość, podkomendnych niezłomnego Mieczysława Dziemieszkiewicza “Roja”. Wielu z nas pewnie oglądało film Jurka Zalewskiego “Historia Roja”, gdzie wiele scen jest rekonstrukcją wydarzeń, które odbywały się właśnie w tej okolicy. Warto przywołać brawurową akcję zatrzymania pociągu w Gołotczyżnie czy epicką scena pasterki i zaprzysiężenia żołnierzy NZW w kościele w Ciemniewku

– mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Projekt warsztatów filmowych realizowany jest we współpracy z powiatem ciechanowskim w ramach dofinansowania otrzymanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego “Mazowsze dla młodzieży”.

Uroczysta gala Retrospektywy Festiwalu NNW we wtorek w Sońsku

Jutro drugi dzień Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW. Tym razem mieszkańcy Gołotczyzny zaproszeni są do Sońska. We wtorek 28 maja w sali widowiskowej OSP w Sońsku odbędzie się uroczysta Gala Retrospektywy Festiwalu NNW, podczas której bohaterom walki o wolność i niepodległość wręczone zostaną Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Galę zakończy koncert młodzieżowego zespołu muzycznego Czarne Koty oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku. Po gali zaplanowano spotkanie autorskie z Krzysztofem Ziemcem i pokaz filmu “Naukowa Kawaleria” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

Organizatorem Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Sońsku jest Stowarzyszenie Scena Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Idź do oryginalnego materiału