W tych profesjach najłatwiej o dobrą pracę? Gdzie brakuje pracowników? Ranking zawodów 2025

swidnica24.pl 3 godzin temu

Business Insider Polska już po raz trzeci opracował ogólnopolski ranking zawodów, w których brakuje rąk do pracy, są dobrze płatne i łatwo można znaleźć zatrudnienie. Sprawdziliśmy też, jakie profesje znalazły się na liście zawodów deficytowych według prognozy „Barometr Zawodów 2025” przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

XXXII Świdnickie Targi Pracy (wrzesień 2024)

Dobra praca to znaczy jaka? Oczywiście dobrze płatna. Ale to za mało, by znaleźć się w naszym rankingu. Oprócz kwestii finansowych wzięliśmy również pod uwagę dwa inne elementy. Po pierwsze, co z tego, iż stawki oferowane na danym stanowisku są świetne, jeżeli żadna firma nie szuka na nie pracownika? Właśnie dlatego w poniższym opracowaniu skupiamy się na tych zawodach, w których brakuje rąk do pracy i można zacząć praktycznie z „ulicy” – tłumaczą autorzy ogólnopolskiego zestawienia. Trzecim kryterium zastosowanym przy tworzeniu rankingu jest tzw. próg wejścia, czyli wymagania stawiane osobom chętnym do pracy w zawodzie – im łatwiej zacząć, tym lepiej oceniono dany zawód.

Tworząc zestawienie autorzy korzystali z opublikowanej na początku listopada analizy „Barometr Zawodów 2025”, która opisuje sytuację w około 170 różnych zawodach na poziomie kraju, województw oraz powiatów. Informacje dotyczące zarobków w poszczególnych zawodach twórcy rankingu zaczerpnęli z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Oceny tzw. progu wejścia, czyli wymaganych kwalifikacji, czas i kosztu edukacji wymaganych do podjęcia pracy w danym zawodzie, dokonali już sami autorzy rankingu.

Jaki zawód został uznany za najbardziej atrakcyjny w zestawieniu Business Insider Polska? Na czele rankingu znaleźli się kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W czołowej dziesiątce znaleźli się też: 2) pracownicy służb mundurowych, 3) spawacze, 4) operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 5) lekarze, 6) elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, 7) pielęgniarki i położne, 8) samodzielni księgowi, 9) psycholodzy i psychoterapeuci, 10) nauczyciele przedmiotów zawodowych. Z rankingiem można zapoznać się na łamach portalu Onet.pl.

Tych pracowników firmy będą szukać w 2025 roku?

W najnowszej analizie „Barometr Zawodów”, którą przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, eksperci dokonali prognozy sytuacji w zawodach na nadchodzący rok. Celem „Barometru” jest m.in. wskazanie, w jakich zawodach warto się dokształcać ze względu na najlepsze perspektywy na pracę oraz jakie szkolenia dla osób bezrobotnych warto organizować w urzędach pracy. Prognoza może też stanowić podpowiedź dla osób szukających pracy w konkretnym zawodzie, bowiem pozwala ocenić sytuację we wszystkich powiatach.

W ramach opracowania poszczególne zawody zostały zakwalifikowane przez ekspertów do trzech różnych kategorii:

  • zawodów deficytowych, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka,
  • zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),
  • zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie i/lub nadmierną liczbę kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

W „Barometrze Zawodów” na 2025 rok na poziomie kraju za deficytowe uznano 23 zawody. W przypadku powiatu świdnickiego prognoza przewiduje, iż pracowników brakować będzie w 43 profesjach: blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści, psycholodzy i psychoterapeuci, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

W powiecie świdnickim nadwyżkę poszukujących pracy stwierdzono tylko w jednym zawodzie. Są to rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych. Wpływ na to miało zamknięcie Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej.

mat. Barometr Zawodów/WUP Kraków

Wykaz zawodów uznanych za deficytowe, jak również prognozy dla województw i powiatów, dostępne są na stronie internetowej Barometru Zawodów.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z końca października 2024 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 765,5 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 4,9%. W województwie dolnośląskim w urzędach pracy zarejestrowanych było 54,1 tys. osób bezrobotnych (4,5%), natomiast w powiecie świdnickim było to 3,4 tys. osób (6,1%).

/Ranking zawodów 2025 – Business Insider Polska,
Barometr Zawodów – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, WUP Kraków,
GUS, opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału