– Wyniki Barometru zawodów stanowią cenne źródło informacji dla osób wchodzących lub powracających na rynek pracy. Pomaga w podejmowaniu decyzji o rozwijaniu kwalifikacji. Jest także narzędziem wykorzystywanym przez doradców zawodowych – wyjaśnia Iwona Gibas.
– Prognozy dla Małopolski pozostają dobre, a rynek pracy będzie względnie stabilny. Bezrobocie pozostanie na podobnym, niskim poziomie. W przypadku zdecydowanej większości zawodów zapotrzebowanie na pracowników będzie się równoważyć. Oznacza to, iż osoby zainteresowane podjęciem pracy i posiadające niezbędne kwalifikacje, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Największe zapotrzebowanie na pracowników będzie w branżach, które od początku realizacji badania w naszym regionie są określane jako deficytowe: samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki, kierowcy autobusów oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.
Prognoza na 2025 rok
Wyniki najnowszej edycji badania Barometr zawodów pokazują, iż w 2025 roku większość deficytów pracowników wystąpi w obszarze branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej. W naszym regionie liczba zawodów deficytowych zwiększy się z 28 do 32. W skali Małopolski eksperci nie prognozują zawodów nadwyżkowych.
Najwięcej zawodów w deficycie wystąpi w branży budowlanej. Poszukiwani będą: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnicy budowlani. Eksperci najwięcej braków kadrowych prognozują w powiatach: tarnowskim i mieście Tarnowie (po 13 grup zawodów), brzeskim oraz chrzanowskim (po 11 grup zawodów). W Nowym Sączu liczba grup zawodów deficytowych w budownictwie wyniesie 10.
Branża edukacyjna to kolejna, co do wielkości, w której widoczne są deficyty pracowników na stanowiskach: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagodzy. Najwięcej braków kadrowych w branży wskazano w powiatach: tarnowskim i mieście Tarnowie (9 zawodów), chrzanowskim (8 grup zawodów) oraz miechowskim i brzeskim (po 7 grup zawodów).
W branży medyczno-opiekuńczej deficyty dotyczą zawodów: fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci. Dominującymi powiatami, w których wystąpi największy problem z zatrudnieniem pracowników będą: bocheński (10 grup zawodów), proszowicki (9 grup zawodów), krakowski oraz tarnowski i Miasto Tarnów (po 8 grup zawodów).
Wśród najczęstszych powodów deficytów eksperci wymieniają brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy, w drugiej kolejności niespełnianie przez kandydatów wymagań pracodawców, a w trzeciej sytuacje, w których kandydatom nie odpowiadają warunki pracy.
Sytuacja korzystna, lokalne problemy
Generalnie sytuacja na małopolskim rynku pracy jest korzystna, jednak lokalnie można dostrzec problemy ze znalezieniem zatrudnienia z powodu małej liczby ofert pracy w niektórych zawodach. Sytuacja też różni się w poszczególnych powiatach i zależy od branży i miejsca działalności firmy.
W wielu mniejszych firmach, często rodzinnych, dominują pracownicy w wieku okołoemerytalnym. Sytuacja ta dotyczy także branży medyczno-opiekuńczej i edukacji. przez cały czas również lokalne ograniczenia komunikacyjne mają duży wpływ na mobilność pracowników.
Czynniki te sprawią, iż w części branż będą pogłębiały się problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika, spełniającego już na etapie rekrutacji wymagania pracodawców. Natomiast w branżach, takich jak medyczno-opiekuńcza i edukacyjna, głównym problem będzie niewystarczająca liczba kandydatów na wolne stanowiska pracy.
Czym jest „Barometr zawodów”?
To jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla wszystkich powiatu, województwa i całościowe dla kraju.
Barometr powstaje podczas paneli ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: pracowników wojewódzkiego oraz powiatowych urzędów pracy, przedsiębiorców, pracowników prywatnych agencji zatrudnienia, pracowników instytucji zarządzających Polską Strefą Inwestycji, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, urzędów miast.
Badanie pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w danym roku. Barometr klasyfikuje zawody w trzy grupy:
- zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie;
- zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
- zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.
Do czego służy Barometr?
- do planowania kariery zawodowej (wskazuje w jakich zawodach warto się dokształcać, ze względu na najlepsze perspektywy na pracę),
- do poszukiwania pracy w zawodzie (wskazuje jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach – gdzie może być łatwiej o pracę),
- do planowania szkoleń dla osób bezrobotnych oraz pracujących, finansowanych ze środków Funduszu Pracy (w tym Krajowego Funduszu Szkoleniowego), aby odpowiadały na realne potrzeby rynku pracy,
- do analiz rynku pracy (wskazuje trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Skorzystaj z Barometru!
Szczegółowe wyniki badania są dostępne w serwisie internetowym barometrzawodow.pl. Dzięki różnym sposobom pokazania wyników badania można łatwo uzyskać interesujące nas informacje: sprawdzić, jak wygląda sytuacja w powiecie, województwie lub całym kraju, porównać wyniki dla różnych obszarów administracyjnych lub zawodów czy uzyskać dane z poprzednich lat.
Źródło: UMWM