Podczas seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, eksperci podkreślili znaczenie badań i działań mających na celu ochronę ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi (IGO). Wydarzenie otworzył prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii, wspólnie z dr. Mateuszem Rawskim, który przedstawił studia podyplomowe związane z zarządzaniem gatunkami zagrożonymi.
Głównym punktem programu było przedstawienie wyników odłowów raków luizjańskich (Procambarus clarkii), gatunku inwazyjnego, którego obecność w ekosystemie polskich wód jest poważnym problemem. Dr inż. Mikołaj Kaczmarski, z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego, podkreślił skalę akcji wskazując, iż to największa dotychczasowa akcja eliminacji tego gatunku w Polsce. Niestety, stwierdzono, iż populacja na Dębinie jest największą w kraju.
Razem z rakami luizjańskimi, w Dębinie zadomowiły się również raki pręgowate (Faxonius limosus), co stanowi dodatkowe zagrożenie dla rodzimych gatunków. Akcja odłowów, która okazała się sukcesem, przeprowadzona została metodą ręczną oraz dzięki pułapek, z czego pierwsza metoda okazała się bardziej skuteczna. Łącznie złapano w tym roku ponad 1000 sztuk.
Dr Kaczmarski podkreślił również, iż choć odłowy były skuteczne, działania zaradcze będą musiały zostać powtórzone w kolejnych latach, a także niezbędne jest oszacowanie strat w populacjach gatunków chronionych spowodowanych obecnością inwazyjnych raków.
W działania zaangażowany był profesjonalny zespół na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przy wsparciu przedstawicieli Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta, Lasów poznańskich, Stowarzyszenia Miłośników Dębiny, wędkarzy, studentów i pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego.