Warsztatów cyfrowego storytellingu MuBaBaO

biblioteka-piaseczno.pl 6 godzin temu

4 maja 2025 roku rozpoczęliśmy cykl „Warsztatów cyfrowego storytellingu MuBaBaO”, prowadzonych przez pana Michała Malinowskiego – znanego opowiadacza historii, twórcę i dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści – Storyteller Museum.

Już pierwsze spotkanie pokazało, jak ogromny potencjał twórczy drzemie w młodych uczestnikach. Głównym zadaniem było stworzenie oryginalnej historii z pomocą Klocków Myślenia Kreatywnego – narzędzia, które doskonale pobudza wyobraźnię, a jednocześnie może być z powodzeniem wykorzystywane we współpracy z nowoczesnymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja.

Każdy zestaw klocków, składający się z elementów o różnych kształtach, fakturach i kolorach, stanowił punkt wyjścia do stworzenia własnej opowieści. Dzieci budowały wynalazki i konstrukcje, które – w ich oczach – mają szansę zmienić świat na lepsze. To właśnie te niezwykłe budowle stały się początkiem fascynujących historii o przyszłości, wartościach i marzeniach.

Wyobraźnia i kreatywność uczniów przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.
Powstały m.in. maszyny ratujące planetę, roboty pomagające ludziom w codziennym życiu, a choćby międzygalaktyczne ogrody wspólnotowe. Każda konstrukcja była opowieścią samą w sobie – z przesłaniem, emocją i wizją lepszego świata.

Klocki Myślenia Kreatywnego nie tylko pobudzają twórcze myślenie, ale w połączeniu z AI umożliwiają dalszy rozwój historii – dzięki generowaniu obrazów i multimedialnych prezentacji. Takie podejście pozwala uczniom łączyć tradycyjne opowiadanie historii z nowoczesną technologią, czyniąc storytelling bardziej interaktywnym i efektownym.

W kolejnych dniach uczestnicy będą mieli okazję pracować nad rozszerzaniem swoich historii z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji, tworzyć własne animacje poklatkowe, a także montować prezentacje multimedialne. Efektem całego cyklu będzie pokaz gotowych, cyfrowych opowieści – historii przyszłości, stworzonych przez młodych narratorów z wizją.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach Programu Edukacja Kulturalna 2025. Tytuł projektu” „Kultura w Akcji. Komunikacja, kreatywność i kompetencje kulturowe w literaturze.”

Idź do oryginalnego materiału