Wartość i użyteczność badań w procesie projektowym (podcast)

web.swps.pl 1 rok temu

Jednym z powielanych mitów na temat projektowania jest przekonanie, iż proces ten opiera się przede wszystkim na kreatywności i wrażliwości wizualnej, zapominając o analizie danych i logicznym wnioskowaniu. Choć opinia ta krąży zarówno wśród laików, jak i wielu praktyków - rzeczywistość nie jest tak czarno-biała. Badania w procesie projektowania to istotny i potrzebny etap, któremu warto poświęcić więcej uwagi.

Jaką rolę odgrywają badania dla projektowania, badania projektowania i badania poprzez projektowanie? Co może stanowić o jakości, wartości i użyteczności takich badań?

Odpowiedzi na m.in. te pytania udzielił dr hab. Karol Murlak - projektant, badacz i wykładowca Uniwersytetu SWPS z doświadczeniem obejmującym projektowanie produktu i przestrzeni oraz badania i rozwój nowych materiałów i procesów produkcji. Rozmowę poprowadziła Agata Bisping.

Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.

O cyklu „Mistrzowie”

W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.

{loadposition banner}

Gość

Karol Murlak

Jest projektantem, badaczem i wykładowcą z doświadczeniem obejmującym projektowanie produktu i przestrzeni oraz badania i rozwój nowych materiałów i procesów produkcji. Pracuje dla wiodących firm i instytucji w Europie i Stanach Zjednoczonych, takich jak Deutsche Bank, Boston Consulting Group, Martinelli Luce, Meble Vox, Terma Group and Pratt Insatiate. Jego projekty były prezentowane na wystawach w Londynie, Mediolanie, Berlinie, Frankfurcie, Dreźnie, Budapeszcie, Pradze, Bukareszcie, Sofii, Ljubljanie, Warszawie, São Paulo, Brasilii, Rio de Janeiro, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Jest laureatem wielu nagród i konkursów, między innymi Design by..., Projekt Łazienki Sanitec-Koło i konkursu na projekt witacza dla Łodzi. Przez ponad 10 lat współtworzył studio projektowe Designlab. Jako profesor Pratt Institute w Nowym Jorku i Uniwersytetu SWPS, jest aktywnie zaangażowany w badania naukowe i edukację projektową. Uczestniczy w wielu projektach badawczych o tematyce sięgającej od percepcji produktów i przestrzeni po rozwój i zastosowanie nowych materiałów. Wykładał także w Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerorych. Ukończył Projektowanie przestrzeni w Falmouth College of Art w Wielkiej Brytanii. Jest też absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie uzyskał tytuł magistra i doktora. w tej chwili mieszka i pracuje między Nowym Jorkiem a Warszawą.

Prowadząca

Agata
Bisping

Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji ​(m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW ​w Zabrzu).​ Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - ​ o zrównoważonym projektowaniu miast.​ Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. ​ Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału