Watykańska korespondentka opowiadała młodzieży o życiu za Spiżową Bramą

radiokielce.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: 29.11.2023. Kielce. Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi - korespondentką telewizyjną z Watykanu i Włoch / Fot. Daniel Czwartosz - Radio Kielce


Jak wygląda życie codzienne w Watykanie, najmniejszym państwie świata? Gdzie na noc bramy są zamykane, a każdy ruch mieszkańca śledzą kamery? To między innymi tematy opowieści, których mogli posłuchać uczniowie kieleckich szkół podstawowych i średnich, podczas spotkania z Magdaleną Wolińską-Riedi, korespondentką telewizyjną z Watykanu i Włoch. Dziennikarka odwiedziła Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Jak wspomina, nauka życia w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Watykan, nie była łatwa, ale z pewnością ciekawa. Potrzebne było swego rodzaju mentalne przestawienie się ze świata „wolnego”, do zupełnie innego, gdzie obowiązują rygorystyczne konwenanse. Magdalena Wolińska-Riedi dodaje, iż czas mieszkania za Spiżową Bramą był dla niej wielkim darem.

– Życie w Watykanie było wielkim przywilejem, ze względu na bliski kontakt z Janem Pawłem II w ostatnich dwóch latach jego życia. Później z Benedyktem XVI, którego znałam jeszcze jako kardynała i który udzielał mi sakramentu małżeństwa i obecnym papieżem Franciszkiem. Mogłam z bardzo bliska uczestniczyć w ważnych wydarzeniach dla Kościoła i świata, takimi jak konklawe, czy rezygnacja papieża Benedykta XVI – wyjaśnia.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu byli bardzo zadowoleni. – Mogłem poznać interesujące fakty z watykańskiego życia przekazane przez Polkę, która znała trzech papieży. Opowieści były tak ciekawe, iż nie czuło się upływu czasu i po spotkaniu pozostał pewien niedosyt, bo chciałoby się żeby jeszcze trwało – podkreślają uczestnicy.

Magdalena Wolińska-Riedi jest autorką książek, w których odkrywa niezwykłość i niepowtarzalność Rzymu i Watykanu. Po spotkaniu uczniowie mieli okazję, aby porozmawiać z dziennikarką a także otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Idź do oryginalnego materiału