Welflon czy wenflon? Na pytanie rodem z lekcji polskiego w podstawówce wielu nie dało sobie rady

gazeta.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Fot. materiały Gazeta.pl.


Język polski wcale nie jest prosty, ale z pewnością piękny. I nie mam tu na myśli różnorodnych końcówek, zaimków czy określeń, ale rzeczy nieco bardziej prozaiczne, jak np. nazwę przyrządu do wlewów dożylnych. Wszyscy wiedzą, o co chodzi, jednak okazuje się, iż jego poprawna nazwa sprawia kłopot. O to, jak brzmi poprawna nazwa, zapytaliśmy w quizie, a wyniki nieco nas zaskoczyły.
Welflon czy wenflon? Jak brzmi poprawna nazwa przyrządu, który zakładany jest praktycznie każdej osobie podczas pobytu w szpitalu. Za jego pomocą można przeprowadzić dożylne wlewy niektórych leków, ale nie wszyscy znają poprawną nazwę. W naszym quizie aż 5340 osób odpowiedziało błędnie.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Quiz ortograficzny sprawił spore trudności
W naszym quizie ortograficznym pojawiło się wiele ciekawych pytań, dotyczących nie tylko pisowni, ale także i znaczeń. Okazuje się, iż najwięcej problemów sprawiło pytanie dotyczące nazwy przyrządu, który służy do wlewów dożylnych.
"Zakładają go w szpitalu, ale nikt nie jest zgodny co do tego, jak brzmi ta nazwa. Poprawny zapis to" – brzmiało pytanie. A wśród odpowiedzi pojawiły się takie możliwości:


Welfrom
Wenflą
Welflon
Wenflon


Wenflon czy wefolon? Fot. screen Gazeta.pl.


jeżeli chodzi o zapis i pierwsze dwie odpowiedzi – tu większość miała racje. Żadna z tych form nie jest poprawna. Zatem welflon czy wenflon? Znasz odpowiedź?


Poprawną odpowiedzią jest oczywiście "wenflon". W naszym quizie wybrało ją 18 332 osoby. Oczywiście zachęcamy do rozwiązania quizu (znajdziecie go TU) i podzielenia się swoimi wynikami, bo jak się okazuje, pytania, chociaż wydają się łatwe i proste, sprawiają ogrom trudności.


Kaniule to inaczej wenflony
Wenflony to dość popularne i jedne z najczęściej używanych narzędzi w medycynie, które łączą w sobie precyzję, bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta, który z nich korzysta. Mówiąc najbardziej obrazowo, jest to po prostu plastikowa rurka zakończona portem, którą umieszcza się bezpośrednio w żyle, by móc podawać mu leki, kroplówki czy pobierać krew do badań.
Jako iż człowiek uczy się przez całe życie, toteż korzystając z okazji mamy dla was pewną ciekawostkę. Otóż owe wenflony to tak naprawdę potoczna nazwa kaniul, które umożliwiają dożylne bądź dotętnicze podawanie leków lub środków nawadniających oraz żywienie pozajelitowe. Zapewniają stały dostęp do danego naczynia krwionośnego.
Idź do oryginalnego materiału