Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Jackiewicz, który odbędzie się w piątek, 9 maja, o godzinie 17:00 w sali wystawowej Biblioteki Publicznej im. Wisławy Szymborskiej w Sokółce (ul. Dąbrowskiego 12A).
Wystawę będzie można oglądać od 5 do 31 maja w godzinach pracy biblioteki.
Katarzyna Jackiewicz – urodzona w 1978 roku – jest filolożką (absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), ukończyła również Studium Plastyczne w Białymstoku oraz Podlaską Akademię Fotografii. w tej chwili kontynuuje edukację w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Zawodowo prowadzi własną firmę oraz pracuje w Fundacji Dialog w Białymstoku.
W swojej twórczości artystka koncentruje się przede wszystkim na martwej naturze i kompozycjach, które traktuje jako medium do wyrażania idei, emocji oraz ukrytych procesów wewnętrznych. Interesuje ją kolor i sposób, w jaki fotografia może współistnieć z innymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, instalacją – a także z refleksją i działaniem.
Wystawa składa się z dwóch projektów fotograficznych:
„Ród. Linia żeńska”
„Seria zdjęć przedstawiająca sześć kobiet z mojej rodziny to owoc refleksji nad tym, jak historie rodzinne wpływają na naszą teraźniejszość, ale też odwrotnie – jak nasza teraźniejszość wpływa na to, jak postrzegamy przeszłość: co potrafimy wybaczyć, z czym walczymy, przed czym uciekamy, a co chcemy przyjąć. Chcemy czy nie – nosimy w sercu, świadomości i duszy wzorce i ścieżki wydeptane przez naszych przodków. Dopiero świadomość tego, co ukształtowało nasze życie, przynosi uwolnienie. Dostajemy szansę, aby oddzielić dobre od złego i znaleźć własną drogę. Przedstawienie tematu odbywa się też w formie układanki, wskazując, iż nasza tożsamość składa się w pewnym sensie z tożsamości tych, które były przed nami.”
„Kopernika 9″
To seria fotografii przedmiotów należących do babci autorki.
„Po jej śmierci dom został sprzedany i przestał istnieć w kształcie, w jakim go znałam. Rzeczy stały się smutne i bezdomne. Postanowiłam nadać im nowe miejsce, zbudować fotograficzne kapliczki wspomnień.”
Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spotkania ze sztuką, pamięcią i opowieścią utrwaloną w obrazie.