Po powrocie dzieci z nauki zdalnej MEiN postanowił wprowadzić do szkół więcej aktywności fizycznej, by wspierać zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci.
Najpierw wprowadzono dla starszych klas "WF z AWF", a teraz szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział nowy pilotażowy program dla klas I-III i przedszkolaków.
"Ninanki" to zajęcia sportowe łączące ćwiczenia z naśladowaniem ruchów zwierząt. To połączenie ma uatrakcyjnić dzieciom aktywność fizyczną i zachęcić je do niej.
Więcej ruchu dla dzieci po nauce zdalnej
W szkołach podstawowych od jakiegoś czasu funkcjonuje program Ministerstwa Edukacji i Nauki, który ma zachęcać dzieci i młodzież od większej aktywności fizycznej. Program "WF z AWF" wystartował po powrocie uczniów szkół podstawowych (w klasach IV-VIII) i średnich do szkół z nauki zdalnej i miał poprawić kondycję fizyczną i psychiczną dzieci.
Teraz szef resortu edukacji Przemysław Czarnek ogłosił, iż program zostanie rozszerzony na klasy I-III szkół podstawowych oraz przedszkola. Podczas wizyty w przedszkolu i szkole podstawowej w Bieruniu, szef MEiN zapowiedział, iż placówki w najbliższym czasie zrealizują pilotażowy program edukacji sportowej "Ninanki".
Projekt opiera się na programie „WF z AWF”, ale tym razem będzie skierowany do najmłodszych dzieci, czyli uczniów klas I-III szkól podstawowych i przedszkolaków. Najpierw planowane jest objęcie nim dzieci ze szkół i przedszkoli w województwie śląskim, a później w przyszłości szef MEiN ma nadzieję, iż "Ninanki" będą funkcjonowały w szkołach w całej Polsce.
Dzieci ćwiczą ze zwierzętami
"Ninanki" to program edukacyjny dotyczący "rozwoju fizycznego oraz psychicznego i jest oparty na podstawowych wzorcach ruchowych akcentujących koordynację i koncentrację". Oparty jest o najprostsze ćwiczenia i aktywność fizyczną, która nie sprawia dzieciom trudności: przysiady, zginanie i skręty tułowia, pchanie i ciągnięcie. Takie proste ćwiczenia mają na celu zapewnienie ruchu, który wpływa na zdrowie dzieci, pozwala unikać urazów i pozytywnie wpływa na dalszy rozwój fizyczny.
MEiN zaznacza, iż choćby proste ćwiczenia, które są przeznaczone dla przedszkolaków, pomagają m.in. w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. "Ninanki" oparte są w dużej mierze na ćwiczeniach naśladujących ruchy zwierząt, przez co są atrakcyjne dla małych dzieci. Nawiązanie do zwierząt sprawia, iż maluchom łatwiej połączyć jakieś ruchy z konkretnym zwierzęciem. Projekt zakłada naukę ruchowego abecadła, które wiąże się z 7 podstawowymi wzorcami fenomenu ruchu, które obrazują zwierzęta:
Lama (chód)
Kotek (zginanie tułowia)
Lew (prostowanie tułowia)
Kangur (przysiad)
Miś (ciągnięcie)
Tygrys (pchanie)
Pantera (skręty tułowia).
Najpierw dodatkowa godzina WF-u w przedszkolach, potem w szkołach
"Ninanki" na razie są pilotażowym projektem Fundacji Team111, która na jego realizację pozyskała środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szkoła i przedszkole w Bieruniu jako pierwsze testują projekt: na ich szkolnej świetlicy realizowane są już zajęcia "Świetlica na sportowo". Planowana jest też jedna godzina dodatkowa wychowania fizycznego od I klasy szkoły podstawowej, którą dyrekcja wprowadzi od nowego roku szkolnego 2023/2024. w tej chwili realizowana jest już jedna godzina WF-u w grupach przedszkolnych.