– Myślę, iż to powinna być umowa pomiędzy uczniami, nauczycielami a rodzicami. Na przykład w szkole podstawowej, do której chodzili moi synowie, taka umowa była – mówił w sobotę na antenie TVN24 wiceszef ministerstwa cyfryzacji Michał Gramatyka, pytany o kwestię zakazu telefonów w polskich szkołach.
Wiceminister cyfryzacji o zakazie telefonów w szkołach
Jak tłumaczył, "uczniowie, rodzice i nauczyciele umówili się, iż dzieci mają prawo do używania telefonów tylko na długiej przerwie".
– Pytanie, czy dzisiaj ministerstwo cyfryzacji pracuje nad takim rozwiązaniem? – chciał dowiedzieć się dziennikarz. – Ministerstwo cyfryzacji nie jest odpowiedzialne za procesy edukacyjne w polskich szkołach. To jest (rola-red.) ministerstwa edukacji narodowej – wskazał Gramatyka.
– W ministerstwie cyfryzacji nie ma żadnych prac, choćby w porozumieniu z ministerstwem edukacji, które by do tego prowadziły? – drążył dalej dziennikarz TVN24. – Nie, ja przynajmniej nic o takich pracach nie wiem – poinformował polityk Polski 2050.
Dziennikarz zapytał także o obawy ministry edukacji Barbary Nowackiej, iż ten zakaz mógłby być trudny do wyegzekwowania.
– W dziesiątkach szkół w Polsce obowiązuje taka umowa pomiędzy nauczycielami, uczniami a rodzicami i na podstawie tych umów, telefony są odkładane. W dziesiątkach państw europejskich obowiązują przepisy, na podstawie których nie wolno w szkołach używać telefonów, albo wolno tych telefonów używać tylko w nagłych przypadkach, albo na przykład podczas jednej z przerw – odpowiedział mu na to Gramatyka.
– Finlandia finansuje szafki, do których dzieciaki mogą odkładać swoje telefony, właśnie po to, żeby nie korzystać z nich podczas zajęć czy podczas przerw w szkole – wskazał.
Jakie korzyści może przynieść zakaz telefonów w szkołach?
Eksperci podkreślają, iż zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa koncentrację uczniów, którzy nie są rozpraszani przez powiadomienia i media społecznościowe, co sprzyja lepszemu skupieniu się na lekcjach i poprawie wyników w nauce.
Taki zakaz może także poprawić relacje międzyludzkie, ponieważ uczniowie będą bardziej skłonni do rozmów i wspólnych zabaw podczas przerw, co pozytywnie wpływa na ich umiejętności społeczne.
Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem pozytywnie wpłynie na zdrowie psychiczne uczniów, zmniejszając uzależnienie od technologii. Wreszcie, zakaz telefonów sprzyja nauce odpowiedzialności, ponieważ uczniowie uczą się lepszego zarządzania swoim czasem i koncentrowania się na nauce oraz aktywnościach poza wirtualnym światem.