Wiedziałeś, iż tak wygląda czaszka dziecka? "Dostaję ciarki z każdym razem, gdy widzę te zdjęcia"

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcia dziecięcych czaszek zaskoczyły internautów. Chociaż obrazują całkowicie naturalny proces, nie tego spodziewali się rodzice. "Trochę to straszne" - piszą zaskoczeni.
Na profilu na Instagramie facting.you opublikowano kilka zdjęć czaszki, które na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się ze sceną z horroru lub głową przybysza z obcej planety. Nic bardziej mylnego! Fotografia przedstawia całkowicie naturalny proces, który przechodzi każdy z nas. O co chodzi?


REKLAMA


Czaszka dziecka. "Jak nie z tego świata"
Okazuje się, iż zdjęcie rentgenowskie obrazuje, jak wygląda czaszka ludzka przed wymianą zębów mlecznych na stałe. "Człowiek rodzi się z kompletem zawiązków zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, ale zawiązki zębów stałych (z wyjątkiem trzecich trzonowców – 'zębów mądrości') pozostają ukryte w kości szczęki i żuchwy. Zęby mleczne (20) zaczynają wyrzynać się około szóstego miesiąca życia, a ich wymiana na zęby stałe (zwykle 28–32, w zależności od obecności ósemek) rozpoczyna się średnio w 6. roku życia i trwa do około 12–13 lat" - czytamy w opisie.


Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica"


Fotografie zaskoczyły wielu internautów. Część z nich zgodnie przyznało, iż wyglądają upiornie. "Czy tylko ja dostaję ciarki za każdym razem, jak widzę te zdjęcia?", "Wygląda dziwnie, jak nie z tego świata", "Piękne, iż tak się dzieje. Nauka jest piękna", "Robiliśmy zdjęcie przed założeniem aparatu u córki i tak to właśnie wyglądało", "Trochę to straszne", "Makabra" - pisali.


Etapy wyrastania zębów
Ząbkowanie rozpoczyna się zwykle około 5.-6. miesiąca życia i może trwać choćby do 3 lat. Podczas tego procesu wyrzynają się pierwsze zęby mleczne, przygotowując dziecko do spożywania stałych pokarmów. U niemowląt ten proces wiąże się często z dużym bólem i dyskomfortem. Mleczne zęby są z reguły mniejsze i słabsze od stałych. Posiadają też cieńsze, mniejsze i szeroko rozstawione korzenie. Statystycznie rzecz biorąc, zęby mleczne rosną od szóstego do trzydziestego miesiąca życia.


Kolejnym etapem, który czeka rozwijający się organizm, jest wypadnie zębów mlecznych. Proces wymiany uzębienia zwykle rozpoczyna się już od 4. roku życia i trwa średnio do 7. roku życia, kiedy to finalnie wypada ząb mleczny. Należy zaznaczyć, iż wymiana zębów mlecznych następuje etapami. U dzieci w wieku 6-7 lat wypadają zęby pierwsze i drugie, najczęściej dolne, a później górne. U osób w wieku 10-11 lat następuje wymiana kłów na stałe, a dzieciom w wieku 10-12 wypadają przedtrzonowce.


Czy uważasz, iż dzieci wciąż często boją się dentystów? A może takie obawy to relikt przeszłości? Napiszcie na maja.kolodziejczyk@grupagazeta.pl i podziel się swoimi przemyśleniami. Wasze historie są dla mnie ważne. Gwarantuję anonimowość.
Idź do oryginalnego materiału