W stolicy Wielkopolski rozpoczęła się druga miejska edycja IT Fitness Testu. To wielki sprawdzian kompetencji cyfrowych dla uczniów i nauczycieli. Nad projektem wspólnie pracuje branża cyfrowa, kilka ministerstw oraz wybrane samorządy, w tym Miasto Poznań.
IT Fitness Test to największy w Polsce sprawdzian umiejętności cyfrowych. Aby wziąć w nim udział, potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do internetu. W tym roku przewidziano jego trzy wersje. Oprócz znanego już uczniom testu dla szkół podstawowych oraz szkół średnich, będzie można zmierzyć się z wersją dla najzdolniejszych, nazwaną „IT Master Test”.
Jak wyjaśnia Michał Kanownik, prezes organizującego sprawdzian Związku Cyfrowa Polska, to nie jedyne zmiany, jakie zaszły w projekcie.
– Uważnie wsłuchiwaliśmy się w głos uczniów i nauczycieli. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu liczby pytań. Dzięki temu test łatwiej będzie ukończyć podczas pojedynczej szkolnej lekcji informatyki. jeżeli jednak komuś będzie mało, zapraszamy do podjęcia wyzwania i sprawdzenia się w nieco trudniejszym teście dla najlepszych – mówi Michał Kanownik, prezes organizującego sprawdzian Związku Cyfrowa Polska.
Podobnie jak w ubiegłych latach, badane będą praktyczne umiejętności, a nie wiedza. Organizatorzy chcą sprawdzić, czy uczniowie i nauczyciele potrafią radzić sobie z codziennymi wyzwaniami technologicznymi. Chodzi np. o umiejętności znalezienia odpowiedniej trasy, odpowiednia reakcja na próby wyłudzenia danych czy obsługa prostych zadań w edytorze tekstu.
– Wyniki poznańskich szkół w 2024 roku były bardzo dobre w skali kraju, co potwierdza wysoki poziom kształcenia w naszym mieście. Mamy nadzieję, iż w tym roku uda się je jeszcze poprawić i iż kolejne edycje testu będą motywować uczestników do dalszego doskonalenia swoich umiejętności – mówił Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UM.
Jak wziąć udział w teście?
Aby wziąć udział w IT Fitness Test 2025, należy wejść na stronę https://itfitness.eu/. Trzeba utworzyć bezpłatne konto (lub zalogować się, używając danych z poprzednich lat) i wybrać odpowiednią wersję sprawdzianu. Prostszą – dla uczniów szkół podstawowych, albo nieco trudniejszą – dla uczniów szkół średnich i nauczycieli.
Każda osoba, która rozwiąże sprawdzian, otrzyma imienny certyfikat z wynikiem. Co więcej, organizatorzy zapowiadają, iż także w tym roku będzie można wygrać liczne nagrody. W ubiegłym roku w całej Polsce rozdano 26 laptopów, 37 tabletów, 18 iPadów, 16 dronów, 30 głośników lub słuchawek, 9 czytników oraz 14 bonów finansowych na łączną kwotę 11200 złotych. Szkoły otrzymały natomiast 10 urządzeń wielofunkcyjnych, 7 projektorów i 3 telewizory. Szacowana wartość wszystkich tych nagród to około 185 tys. zł. Wielkie cyfrowe testowanie potrwa do końca października