Wirus RSV jest w tej chwili przyczyną większości przypadków hospitalizacji na oddziałach dziecięcych. Choroba rozwija się bardzo szybko, toteż jeżeli pojawią się niepokojące objawy u dziecka, warto skonsultować je z lekarzem. Przedstawiamy najczęściej spotkane objawy zachorowania na wirus RSV.
REKLAMA
Zobacz wideo
Tak wygląda katarski sklep z sokołami. Przywiązane, łapane do siatek. Rozrywka bogaczy
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wirus RSV - objawy, które pojawiają się najczęściej
Wirus RSV w okresie jesienno-zimowym jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji u małych dzieci. Lekarze biją na alarm i proszą rodziców, aby nie bagatelizowali objawów, które się pojawiają. W myśl zasady „lepiej dmuchać na zimne".
Od trzech tygodni obserwujemy duży wzrost zachorowań na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci. Choroby dotykają najmłodsze dzieci i obłożenie szpitala jest bardzo duże. Dziś wolnych mamy 10 łóżek
- powiedział Jarosław Cejrowski, rzecznik w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku, którego słowa cytuje portal tvn24.pl.
Rodzice małych dzieci powinni być szczególnie wyczuleni na każdy objaw. Początkowo wirus może zostać pomylony z grypą, czy przeziębieniem. Jednak po wystąpieniu problemów z oddychaniem, należy udać się do pediatry.
Diagnoza: RSV i COVID. Jednostronne zapalenie płuc, zapalenie trzustki, niewydolność nerek. A zaczęło się niewinnie... Przez tydzień lekki katarek i parę razy zakaszlała. U lekarza na wizycie osłuchowo czysta, dostała leki na przeziębienie, niestety... Nie przewidzisz, jak się sytuacja potoczy
- napisała w jednym z postów na FB mama pięcioletniej dziewczynki, która w lutym przeszła zarażenie wirusem, a teraz przestrzega rodziców.
Zatem jakie objawy daje wirus RSV?
Wśród pierwszych objawów świadczących o zachorowaniu na wirus RSV można wyróżnić m.in.:
kaszel i ból gardła,
katar,
zmęczenie,
brak apetytu,
niska gorączka,
ból głowy,
apatia.
Coraz bardziej popularne imię dla chłopca. "Mężczyzna o płomiennym sercu"
U małych dzieci, tych kilkumiesięcznych, wirus RSV może być trudny do rozpoznania, toteż warto je obserwować, jeżeli tylko zobaczymy coś niepokojącego - udać się do specjalisty. Przy tej chorobie niebezpieczne dla dziecka może być odwodnienie, pojawiające się duszności, a także bezdech.
Inne objawy wirusa RSV to:
szybki i płytki oddech,
drażliwość,
ospałość,
sinica ciała lub tylko jego fragmentów,
odwodnienie,
świszczący i ciężki oddech.
Takie objawy u małych dzieci zawsze wymagają pobytu w szpitalu. Natomiast jeżeli dziecko jest starsze i brak niepokojących objawów jak bezdech, czy duszności, lekarz może wtedy o leczeniu RSV w warunkach domowych przy użyciu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Życie z trójką dzieci "To, co się stało w pełni opisuje rodzicielstwo"