Wielki sukces odnieśli uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, którzy zostali zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego konkursu naukowego „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”. W tegorocznej edycji, organizowanej przez Politechnikę Rzeszowską i wspieranej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, wyróżniono aż dwa innowacyjne projekty z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle z pięciu, które zastały zakwalifikowane do finału.
Pierwszym z nagrodzonych projektów jest sześcioosiowy manipulator zbudowany przez uczniów Witolda Wojdyłę, Wiktora Zarzykę i Norberta Czerwonkę. Projekt opiera się na autorskim modelu manipulatora drukowanego samodzielnie w technologii 3D i napędzanego silnikami NEMA17 i NEMA11 z przekładniami cykloidalnymi i planetarnymi.
Sterowanie manipulatorem odbywa się przy pomocy Raspberry Pi oraz własnoręcznie napisanego systemu w języku Python. Zespół wykonał pełny model CAD w Autodesk Inventor, przeprowadził liczne testy konstrukcyjne i przygotował urządzenie do dalszego rozwoju. Projekt pełni funkcję edukacyjną, ucząc podstaw mechatroniki, programowania i automatyki.

Drugim projektem, który zyskał uznanie komisji konkursowej jest trójosiowy manipulator kartezjański MKRGO, stworzony przez uczniów: Filipa Jakubińskiego, Jakuba Cieślę i Bartłomieja Wójtowicza. Celem projektu było stworzenie intuicyjnego systemu wspomagania dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, który umożliwia sterowanie manipulatorem dzięki ruchu gałek ocznych oraz mrugnięć.
Urządzenie porusza się w trzech osiach, a jego sercem jest komputer Nvidia Jetson Nano analizujący obraz z kamery w czasie rzeczywistym. W projekcie zastosowano zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu, autorskie oprogramowanie w języku Python oraz druk 3D do budowy elementów konstrukcyjnych. Manipulator wyposażono w precyzyjny chwytak, a cały system pozwala na bezdotykowe podnoszenie i przenoszenie przedmiotów. Projekt może stanowić realną pomoc dla osób niepełnosprawnych i ma potencjał zastosowania w rehabilitacji oraz domowej opiece.
Oba zespoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością i samodzielnością. Projekty nie tylko spełniły wymagania konkursowe, ale także zyskały uznanie ekspertów ze świata nauki i inżynierii. Młodzi naukowcy z Jasła udowodnili, iż wiedzę i pasję można łączyć z realnymi działaniami, które mają wpływ na życie społeczne i rozwój technologii.
Projekty były w pełni finansowane w ramach zdobytych grantów, w kwocie 10 tys. zł na każdy z projektów, w konkursie „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”.
Opiekunem naukowym obu zespołów jest nauczyciel Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, dr Wincenty Skwarek. Zespoły korzystają również z doświadczenia i wsparcia mgr Ignacego Wojdyły, także nauczyciela jasielskiego Ekonomika.
Finał ogólnopolski konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, odbędzie się w 17 czerwca 2025 r. na Politechnice Lubelskiej.