Wizyta delegacji z Indii

uw.edu.pl 1 rok temu
9 sierpnia prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, spotkał się z przedstawicielami Chaudhary Charan Singh Haryana Agricultural University z Indii. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej między UW a uczelnią z Hisar.

9 sierpnia rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak spotkał się z delegacją Chaudhary Charan Singh Haryana Agricultural University (CCS HAU): wicekanclerzem prof. Baldevem Raj Kambojem oraz dziekanem College of Basic Science and Humanities dr. Neerajem Kumarem. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Wydziału Biologii UW: dziekan prof. Krzysztof Spalik, prodziekan ds. finansowych prof. Łukasz Drewniak oraz dr Takao Ishikawa z Zakładu Biologii Molekularnej.

Tematem rozmów było nawiązanie współpracy badawczo-naukowej między obiema uczelniami. Poruszono m.in. kwestie wspólnych inicjatyw badawczych, programu wizyt studyjnych, staży i szkoleń w zakresie zastosowania biotechnologii w obszarze rolnictwa precyzyjnego, wymiany akademickiej studentów i pracowników naukowych (m.in. w ramach programu Erasmus) oraz współpromotorstwa dla doktorantów.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z uczelniami z Indii zarówno w kontekście badawczym, jak i dydaktycznym, ze szczególnym naciskiem na wymianę akademicką wykładowców i studentów obu uczelni. Istotne jest, aby studenci Uniwersytetu Warszawskiego mieli możliwość poznania historii, kultury i zasad funkcjonowania instytucji z państw Dalekiego Wschodu; aby zobaczyli, jak państwa te rozwijają się, a tym samym wpływają na cały świat – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, dodając: – Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z indyjskimi partnerami. Podpisanie umowy o współpracy stanowi pierwszy krok do konkretnych działań.

Rektor UW podkreślił, iż dla uczelni ważna jest możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcami z Indii, którzy mogą dostarczyć wiedzy o ich rodzimej ekonomii czy rolnictwie: – W tej sposób budujemy mosty między różnymi kulturami i narodowościami.

Współpraca biologów

Jak zaznaczył prof. Łukasz Drewniak: – Umowa otwiera nam możliwość wykorzystania know-how obu uniwersytetów w rolnictwie, mikrobiologii i biotechnologii środowiskowej. Część badań prowadzonych na Wydziale Biologii UW ma potencjał aplikacyjny w tych dziedzinach. Jako uczelnia o charakterze rolniczym, Chaudhary Charan Singh Haryana Agricultural University umożliwi nam m.in. prowadzenie badań na eksperymentalnych polach uprawnych.

Wicekanclerz CCS HAU prof. B. R. Kamboj mówił o otwarciu strony hinduskiej na mobilność akademicką, również prowadzenie lub uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych online: – Chcemy współpracować z Uniwersytetem Warszawskim na wielu poziomach, od staży i szkoleń, po projekty badawcze prowadzone przez wspólne zespoły naukowców. Jestem przekonany, iż nasza kooperacja będzie aktywnie przebiegała w różnych dziedzinach.

Podpisana 9 sierpnia umowa o współpracy z CCS HAU ma charakter wydziałowy, a jej koordynatorem jest Wydział Biologii UW. Nawiązanie współpracy obejmującej zastosowanie biotechnologii w obszarze rolnictwa precyzyjnego wpisuje się w działanie IDUB II.1.2, którego celem jest nawiązywanie i wzmacnianie partnerstw strategicznych z uczelniami o podobnym do UW profilu działalności.

Współpraca z uczelniami indyjskimi

Od 2010 roku UW współpracuje z Institute of Management Technology w stanie Uttar Pradesh w dziedzinie zarządzania, a od 2021 roku prowadzona jest również wymiana studencka.

W ramach umów prowadzonych przez jednostki organizacyjne Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych współpracuje z: Gateway House Indian Council on Global Relations, Manipal Academy of Higher Education, Netaji Institute for Asian Studies, University of Mumbai, Parul University, Mangalore University, Birla Institute of Management, University of Kerala, O.P. Jindal Global University, Scottish Church College, Adamas University, University of Calcuta oraz Jadavpur University. Od 2011 roku na wydziale działa Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami.

Wydział Chemii prowadzi współpracę naukowo-badawczą z Indian Institute of Technology Delhi.

Wydział Orientalistyczny prowadzi studia I i II stopnia na kierunku orientalistyka – indologia. Studia mają charakter kulturoznawczy, dyscyplina wiodąca to nauki o kulturze i religii dotyczące Indii historycznych i współczesnych państw Azji Południowej, m.in. Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki i Nepalu. W trakcie studiów studenci poznają dwa języki obszaru Azji Południowej: bengalski, hindi, sanskryt lub tamilski.

Idź do oryginalnego materiału