Włochate kule zasypują plaże. Wyglądają jak niewyrośnięte kokosy. "Uwięzione w resztkach"

g.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Miguel Garcia Garcia


Jedni nazywają je malutkimi kokosami, inni uważają za niszczące krajobraz odpadki wypływające z morza. Druga grupa osób jest znacznie bliżej prawdy, niż można by było się tego spodziewać. W odpowiedzi na zastraszającą ilość śmieci w wodach, natura znalazła swoje własne rozwiązanie.
Spacerując przy brzegu morza, istnieje możliwość natknięcia się na małe, włochate kuleczki, które z wyglądu przypominają kokosy. Na pierwszy rzut oka można by było stwierdzić, iż zaburzają one krajobraz i psują komfort przebywania w tak urokliwym i spokojnym miejscu, jakim jest plaża. Okazuje się jednak, iż są to niezwykle ważne dla środowiska formy, które istnieją w celu wykonania konkretnego zadania.


REKLAMA


Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec


Kulki z wodorostów. Tajemnicze formy o wyjątkowo ważnej funkcji
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie, które zostały opublikowane na łamach magazynu Scientific Reports, rzuciły nowe światło na tajemnicze włochate kulki zalegające przy brzegach mórz. Kule Neptuna to samoistny system obronny planety, za pomocą którego trafiające do zbiorników wodnych zanieczyszczenia zostają schwytane w kępach trawy morskiej, a następnie odprowadzane z powrotem na ląd.


Wykazaliśmy, iż plastikowe szczątki na dnie morskim mogą zostać uwięzione w resztkach trawy morskiej i ostatecznie opuścić środowisko morskie poprzez wyrzucenie na brzeg


- wyjaśniała w rozmowie z Agence France-Presse (AFP) Anna Sanchez-Vidal, biolog morski i autorka badań nad kulami Neptuna. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wykazała, iż 80 proc. zanieczyszczeń morskich to materiały stworzone z plastiku. Jest to ogromne zagrożenie dla egzystujących w wodach istot żyjących. Chcąc zbadać skuteczność traw morskich w zakresie oczyszczania wód z kawałków tworzywa sztucznego, grupa naukowców przebadała około 42 próbek. Wyniki okazały się zaskakujące.


Kule Neptuna - Majorka. Naukowcy przebadali trawy morskie na czterech plażach
W 2018 i 2019 roku hiszpańscy naukowcy, chcąc zbadać potencjał kul Neptuna, zdecydowali się na zebranie materiału na czterech plażach w różnych częściach Majorki. Z 42 próbek połowa zawierała ponad 600 pojedynczych kawałków plastiku. I choć nie wszystkie kule pełniły funkcję porządkową, te, które oczyściły morze, pozyskały bardzo dużo odpadków. Według szacunkowych obliczeń biologów trawa morska w ciągu roku jest w stanie zatrzymać około 867 milionów zanieczyszczeń będących pochodną tworzywa sztucznego. Dodatkową zaletą włochatych form jest pochłanianie CO2 i wydzielanie tlenu. Stanowią one również bezpieczną przystań dla wielu gatunków wodnych stworzeń. Kule Neptuna występują głównie w basenie Morza Śródziemnomorskiego, dlatego z łatwością można natknąć się na nie w Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału